Легенда каже да је ово парче земље, тачније океана – било поприште борбе два дива. Прича има неколико верзија, али она најпознатија каже да је ирски ратник Фин Мекул побацао плоче по океану како би стигао до свог шкотског ривала Бенандонера.
Легенде су дивне и романтичне и буде национални занос, али ево шта каже наука.
Пролаз дивова запљускује Атлантски океан и он представља вероватно једну од најпрепознатљивијих природних лепота Ирске. Бедем дивова састоји се од више од 40.000 стубова, од којих је већина шестострана – има облик матица.
Створен од охлађене магме, а било је потребно скоро 60 милиона година ерозије да стубови буду видљиви. Научници верују да су коначно откривени након последњег леденог доба, пре око 15.000 година.
Иако изгледају као нешто што је могло бити направљено људском руком, то није случај. Током палеоценске епохе, на Антриму се одвијала интензивна вулканска активност, при чему је високо флуидни отопљени базалт продро кроз кредну основу и формирао екстензивни лавни плато.
Како се лава хладила, долазило је до контракције. Хоризонтална контракција је узроковала пуцање на начин сличан сувом блату, са процепима који су се ширили са хлађењем масе, остављајући структуре налик на степениште.
Извор: Национална географија