Акција се организује поводом обележавања 110 година од битке на Парашници (одиграла се после познате Церске битке) и у знак сећања на Хајдук Станка, чувеног јунака из Првог српског устанка.
Стаза:
Село Црна бара – Вајат Хајдук Станка – аутом до Насипа – пут за Тукар – Шокчанића амбар – пут према реци Сави – остаци ровова из 1. Светског рата у Млаквама и Јалији – река Сава – Насипом поред бивше црепане и „ракетних кућица“ до аута (око 9 км)
ОРГАНИЗАЦИОНЕ НАПОМЕНЕ:
Окупљање учесника је до 9.45 часова у порти цркве Вазнесења Господњег у селу Црна Бара код Богатића.
Полазак на пешачење је у 10.00 часова.
Доћи сопственим превозом (аутом).
Представници организатора ће да присуствују Литургији.
Ко још жели да присуствује Литургији, почетак је у 08.00 часова.
ОСТАЛЕ НАПОМЕНЕ:
· Због близине границе са Босном, могућа случајна контрола граничне полиције, па је потребно имати код себе неки идентификациони документ (лична карта или пасош).
Понети у ранцу воду и храну.
Опрема: теренска одећа и обућа.
Свако учествује на сопствену одговорност.
Деца (од 6 и више година) на пешачење иду у пратњи родитеља.
На пешачење можете позвати и ваше пријатеље.
ПОВОД ЗА АКЦИЈУ:
Акција се организује поводом обележавања 110 година од битке на Парашници, као и у знак сећања на Хајдук Станка из села Црна Бара као симбола отпора овог краја турском зулуму. Овај чувени јунак из Првог српског устанка, којег је, заједно са његовим саборцима, овековечио и прославио наш познати писац Јанко Веселиновић у свом роману „Хајдук Станко“, историјска је личност. У роману је описано јунаштво српског народа и његова борба за слободу.
Битка на Парашници је мање позната битка у Великом рату 1914-1918 и одигравала се након познате Церске битке, када је српска војска гонећи непријатеља и форсирајући фронт око реке Саве, била заустављена и присиљена на неравноправну борбу са бројнијим и много боље опремљеним и утврђеним Аустро -Угарима. Сматра се да је у овој битки, као и у биткама на Чеврнтији и Легету које су се истовремено и недалеко одатле водиле, страдао одређен број аустроугарских, као и велики број српских војника, нарочито припадника Тимочке дивизије.
ДЕО ПРОГРАМА ОБИЛАСКА:
Познате личности пореклом из села Црна Бара су : Вук Исаковић – јунак романа „Сеобе“, Милоша Црњанског; Живојин Јуришић – ботаничар, оснивач Ботаничке баште у Београду; историчар Милош С. Милојевић; српски официр са тада највећим образовањем, армијски ђенерал Пантелија Јуришић; први српски школовани ветеринар Јован Алексић и особа са којом се мештани овог села највише поносе – Хајдук Станко.
Због своје локације, близине река Дрине и Саве, село је постало незаобилазно место за риболовце, љубитеље природе и поштоваоце српске традиције и обичаја. Нарочито је посећена манифестација „Хајдучко вече“ које је одржава сваке године у августу.
Организатор:
Планинарско – историјска секција „Обилић 1912-1918“ – Нови Сад