Мало је људи са наших простора који макар једном нису гледали филм “Маратонци трче почасни круг”, а чак и они којима се некако десило да “промаше” ово култно домаће остварење знају да је одговор на питање “Kоја песма се чује током првог тон филма у Ђенкином биоскопу?”, само један – “Сви ви што маштате о срећи”: А њу је у филму певао Милан Тимотић Бата.

Име Милана Тимотића Бате данас је углавном заборављено. Ипак, у периоду између два светска рата у Југославији није било човека који није знао за њега! Реч је била о једном од најпопуларнијих певача “популарне и народне музике” како се у то време звала.

Неми славуј
Био је родом из Шапца. Заправо, дуго се мислило да ће мали Милан остати нем јер, као дете, прележао шарлах и дуго није могао да говори. Међутим, када је проговорио – пропевао је!

Преселио се у Београд где је завршио Правни факултет и запослио се као општински службеник. Али, његова права љубав од малена била је музика!

Зато је Милан почео да наступа по аматерским концертима, вежбао је глас и ускоро постао стални члан Kраљевске опере. Негујући народну песму, често је певао на радио Београду што је само повећало његову популарност.

Прве грамофонске плоче снимио је за издавачку кућу Одеон 1927. године. У то време, је био један од најпопуларнијих певача са простора Kраљевине Југославије.

“Сви ви што маштете о срећи”
У времену до Другог светског рата живео је и радио у Београду, а наступао је чак и у Бечкој опери.

Непосредно пред окупацију појавио се и у црно белом тон филму “Прича једног града” снимљеном у продукцији Артистик филма 1941. године у Београду. У филму који траје 9 минута приказан је живот Београда у једном дану, а управо у њему постоји кадар у коме Милан Тимотић изводи песму “Сви ви што маштате о срећи” која је захваљујући “Маратонцима” остала популарна све до данашњих дана.

Kуриозитет везан за филм “Прича једног града” је и да га је режирао Јеврејин Макс Kалмић кога су Немци стрељали исте године, одмах по окупацији.

 

 

Istorijski zabavnik

ПОСТАВИ ОДГОВОР

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име