У недељу, 3. новембра 2024. године, организује се планинарење за децу и одрасле на Фрушкој гори и посета манастиру Врањаш.

Планинарска акција се организује поводом обележавања 110 година од смрти Данице Јовановић, једне од најзначајнијих српских сликарки с почетка 20. века. Аустроугари су је стрељали 1914. године, због њеног родољубља, у Петроварадинској тврђави. Тада је имала свега 28 година.

Стаза:

Шуљамска главица – Извор Источник – Поток Ралинац – Летенка – Гребенски пут – Излетиште Попов чот – Камена планинска етно кућа – Гргуревачка пећина – Видиковац – Велика ливада – Шуљамска главица (око 10 км)

 

Кружна стаза је дужине око 10 км и углавном води кроз шуму.

 

На крају пешачења, ко будео желео, посетићемо аутима манастир Врањаш.

 

ОРГАНИЗАЦИОНЕ НАПОМЕНЕ:

 

Окупљање је у порти цркве светог Николе у селу Шуљам.
Полазак је у 10.10 часова.
Долазак сопственим превозом.
Они који желе пре планинарења да присуствују литургији у Шуљму, почетак је у 9 часова.

 

ОСТАЛЕ НАПОМЕНЕ:

 

Понети у ранцу воду и храну.
Опрема: теренска одећа и обућа.
Деца (од 6 и више година) долазе у пратњи родитеља.
Свако учествује на сопствену одговорност.
На планинарење можете позвати и ваше пријатеље.

 

ДЕО ПРОГРАМА ОБИЛАСКА:

 

· Шуљам: је село које броји око 580 становника. Забележено је као насеље 1579. године. У околини села се некада налазио манастир Шуљам.

· Црква Светог Николе: Налази се у селу Шуљам. Подигнута је 1769. године, док је звоник саграђен касније. Резбарске радове је урадио непознати аутор, док је, према запису испод престоне иконе, сликарске радове извео Николај Петровић, 1778. године.

Шуљамска главица: Налази се на јужним падинама Фрушке горе, на самом ободу шуме. Обасјана је цео дан сунцем, што са надморском висином од 150 метара ствара погодне услове за узгој винове лозе. Осим виноградима, овај потез је покривен и воћњацима и пољима разноврсних житарица.

· Извор Источник: се налази у долини испод Шуљамачке главице, дубље у шуми. Смештен је уз поток и окружен ниским растињем. На месту где извире вода озидан је мали бунар са металним кровом из кога се захвата вода.

· Излетиште Летенка: Смештено у средишњем делу Фрушкогорја и једно од најпознатијих и највећих излетишта, Летенка је место за све љубитеље чистог планинског ваздуха и рекреације.

· Излетиште Попов чот: се налази покрај Гребенског пута. У скорије време овде је изграђена планинска етно-кућа с ограђеним двориштем. Атомсферу употпуњује и сремски чардак који се налази близу куће. По дворишту су раштркани столови и клупе за одмор, а постоји и дечји кутак.

· Гргуревачка пећина: Откривена је 1961. године, а пронашао је Ђорђе Мирковић из Гргуреваца. То је једино спелеолошко налазиште на Фрушкој гори и у Панонској низији, и представља својеврсни геолошки феномен. Не може се поредити са неким већим пећинама јер је њена дубина само 13,5 метара и по свом облику подсећа на јаму, али због геолошке структуре, односно корала којима је обрасла, сврстана је у пећине.

· Манастир Врањаш: Посвећен Светом Василију Острошком. Прелепа дрвена црква изграђена од белог бора и чамовине и својом архитектуром одудара од осталих фрушкогорских манастирских цркви, што га чини посебним. Грађен је 2006-2012 године, крај извора Врањаш.

 

 

 

 

 

Организатор:

Планинарско – историјска секција „Обилић 1912-1918“ – Нови Сад

ПОСТАВИ ОДГОВОР

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име