Историјски музеј Србије је данас саопштио да је њихова изложба „Чекајући сталну поставку” обогаћена недавно откупљеним оловним печатом великог жупана Стефана Немање из друге половине 12. века и реконструкцијама жезла цара Душана и царице Јелене.
Реконструкције је старим техникама израдио филиграниста Горан Ристовић Покимица по узору на фреске из манастира Лесново, а у консултацијама са бројним релевантним стручњацима, саопштио је ИМС.
„Изложба ће и у наредном периоду бити обогаћивана новим оригиналним предметима и новим реконструкцијама круна, као што су круне краља Михаила Првог Војисављевића, краљице Симониде, краља Твртка Првог Котроманића и деспота Ђурађа Бранковића, које су у процесу израде”, каже се у саопштењу, преноси Танјуг.
Обележавајући 60 година од оснивања, Историјски музеј Србије је од априла изложбом „Чекајући сталну поставку” пред посетиоце изнео највредније предмете из својих збирки који су из заоставштине српских династија Карађорђевић и Обреновић.
Politika