Светосавскa академија у Удружењу књижевника Србије као и сваке године, на дан празновања Светог Саве, у знак посебног признања, додељује Благодарја угледницима који су дали трајни допринос угледу и развоју Удружења.
Ове године скуп је започео молитвом и обраћањем свештеника др Угрина Поповића, редовног члана УКС и уредништва сајта и часописа „Чудо“. У својој беседи он је нагласио потребу прожимања културе и духовности, која је на овим просторима изражена Православљем а заправо Светосављем. Отац Угрин је такође нагласио да сајт и часопис „Чудо“ ради управо то – симбиозу културе и духовности, која је једина у могућности да препороди наш народ, а на шта смо и позвани Савиним аманетом, јер сваки дар јесте и одговорност. Лик Светог Саве је водиља свих добронамерних трудбеника на њиви српства и православља – закључио је др Поповић.
Након оца Угрина, господин Масловарић, који је уредник Трибине Француска 7, преузео је реч и позвао добитнике овогодишњег признања да преузму своје Благодарје за фантастичан допринос култури и Удружењу.
Ипак, пре самог уручивања признања, господин Братислав Р. Милановић, главни и одговорни уредник „Књижевних новина“ прочитао је рад председника Удружења књижевника Србије, господина Милована Витезовића под насловом: „Светосавље или династија светих Срба“, написаног специјално за ову прилику.
Овогодишњи добитници Благодарја су:
- Игуман Стефан
- Иван Карл
- Ранко Шекуларац
- Православна академија наука, уметности, вештина и иновација
- Милутин Тодоровић
- Александар Ћуковић
- Димитрије Буквић
- Милан Лукић
- Видак М. Масловарић
- Владимир Благојевић
- Весна Јевђенијевић
- КУД Акваријус
- Драгољуб Димитријевић
- Мирослав Димитријевић
- Милена Симеуновић
- Станислав Којић
На жалост, неки добитници нису могли физички да преузму своја признања.
У мноштву тако заслужних добитника није могуће направити изузетак. Ипак, реченица која најјасније изражава битност овог признања јесте по себи изузетак и изречена је од господина Александра Ћуковића, главног и одговорног уредника часописа „Стварање“ Удружења књижевника Црне Горе, који је изједначио ово признање са питањем идентитета и са свом комплексношћу, које у овом времену, оно собом носи. Како у Црној Гори, тако и у Србији.
Након међусобног честитања овај скуп се завршио обећањем да ће се култура у
Србији уздићи на један још виши ниво. И да ће труд на томе као и до сада бити максималан. Ипак, култура јесте аманет Светитеља Саве, чији смо спомен данас прославили овом одлуком.