Непромењиву неправду треба прихвати као животну чињеницу, не треба је заборавити, али јој треба одузети важност, а тиме и моћ да нагриза нашу душу и тело.
Људе ништа не боли толико као неправда за коју су уверени да им је нанета. Прве реакције су љутња и увређеност, који током времена прелазе у осећање огорчености. Оно настаје као посебна врста веома непријатног расположења особе која сматра да јој је нека друга особа, група људи, институција или нека друга сила која је јача од ње нанела неправду о неком питању које је њој веома важно. Често људи, који не разликују правду од права, показују огорченост неким судским одлукама које сматрају дубоко неправедним.
Огорченост се може појавити у разноврсним међуљудским ситуацијама. Разликујемо ону тренутну, акутну огорченост коју неко превазиђе после извесног времена, и ону хроничну огорченост која мучи особу дуго времена, често годинама па и деценијама.
Двоструке жртве
Када људи доживе неправду на коју не могу или не желе утицати, тада се осећају немоћно што још више појачава осећање огорчености. Некада ситуације понављајуће неправде, било у детињству било у одраслом добу, могу навести особу да закључи да је већина људи покварена, неправедна, егоистична, као и да је цела заједница покварена и корумпирана. У ретким ситуацијама огорченост може бити толико трауматична за особу да промени њен поглед на свет, првенствено на друге људе, то јест на „људску природу”.
Хронична огорченост има негативне последице на огорчену особу. Како не могу да прихвате неправду или „неправду” која им је нанета, стално размишљају о ситуацији због које су огорчени у неуспешном покушају да ову ситуацију „сваре” и забораве. Ова преокупација датим мисаоним током доводи до нервозе, повишене спремности да се реагује љутњом на безначајне поводе, губитком смисла, депресијом и повлачењем од других. Некада људи своју огорченост утапају у алкохол или дроге. Хронична огорченост сигурно није добра ни за телесно здравље, првенствено срце и кардиоваскуларни систем у целини. Све то чини да огорчени људи постају двоструке жртве, прво саме неправде, а затим и своје огорчености која им уништава квалитет живота.
Оно што поред неправде највише боли огорчене јесте доживљај немоћи – да се неправди не могу супротставити. Из тог разлога огорчени често имају осветничке фантазије обојене мржњом према особи или институцији коју окривљују за неправду. Некада из овог стања свести могу произаћи насилни и деструктивни поступци.
Огорчени људи често „хране” своју огорченост новим „доказима” који потврђују њихово уверење о неправичности света. У извештавању масовних медија и у социјалним мрежама налазе изнова и изнова нове ситуације које доказују исправност њиховог става. Тако огорченост расте до размера које преокупирају особу, фиксирају је за неправде и уништавају њено интересовање за друге аспекте живота.
Сусрет са неправдом
Велики број људи научи током детињства из бајки и других прича да су љубав и правда најснажније космичке силе, и да увек „на крају правда увек побеђује”. Док то важи за свет бајки, у стварном свету постоји велики број неправди. Често је први сусрет са неправдом у основној школи, где од родитеља зависи како ће детету протумачити да постоје неправде пред којима смо немоћни. Свакако да се треба борити за правду, али те битке треба паметно бирати.
Један од начина да се изађе из огорчености јесте да се непромењива неправда прихвати као животна чињеница. Такву неправду не треба заборавити, али јој треба одузети важност, а тиме и моћ да нагриза нашу душу и наше тело. Прошлост се не може променити, али се из сваког негативног догађаја може нешто научити како би га избегли у будућности.
Оно што може помоћи јесте да се особа „одвоји” од своје огорчености, да је преиспита и сагледа на које све начине јој смањује квалитет живота. Уместо да се особа фокусира на оно што није у стању да промени, на то какав би свет требало да буде, корисније је да се фокусира на оно што може да промени и да себи омогући боља искуства са људима и светом. Зато што се људи дистанцирају од огорчених и џангризавих излаз није у томе да се захтева поштовање од других, већ да се другима пружа поштовање и уважавање. Када особа напусти улогу огорчене жртве одређене неправде и уђе у позицију самопоштовања и поштовања других, живот постаје лепши.
Политика