Његово Високопреосвештенство митрополит будимпештански Иларион (Алфејев) поздравља налазе нове форензичке анализе која разоткрива наводне доказе против њега као измишљене, рекавши за РИА-Новости да ће ти резултати бити предочени истражитељима и да ће вероватно довести до кривичне пријаве за клевету.
У јулу, је Митрополитов бивши ипођакон и помоћник Георгије Сузуки изнео низ озбиљних оптужби против њега, између осталог, и сексуално узнемиравање, и објавио преко медија као доказ . оно што је тврдио као тајно снимљене видео и аудио доказе. Митрополит, који остаје при својој тврдњи да је невин, нагласио је да је он заправо жртва у садашњем кривичном поступку против Сузукија, а не осумњичени у било којој истрази. Бивши помоћник је опљачкао Митрополита пре него што је напустио Мађарску, а када се вратио у Јапан, почео је да га уцењује, каже митрополит Иларион.
Руска агенција за правне информације објавила је налазе форензичког техничког прегледа видео и аудио материјала коришћених за дискредитацију митрополита Илариона, тврдећи да су то софистицирани фалсификати.
Форензичка анализа, коју је обавио овлашћени Центар за право и форензичка вештачења, показала је да су и видео и аудио материјали изманипулисани. Стручњаци су пронашли доказе о вишеструким техничким изменама, као што су и манипулација оквира, промене вештачког осветљења, непропорционално скалирање и намерно замагљивање црта лица. Такође се показало да аудио снимак, који наводно показује како Митрополит разговара о својој колекцији вина, садржи знакове дигиталне манипулације коју су онемогућавали аутентификовање идентитета говорника.
Случај је имао озбиљне последице по мутрополита Илариона, који је привремено смењен са дужности митрополита будимпештанског и мађарског и председника Синодалне библијске и богословске комисије док је комисија истраживала наводе.
Стручњаци за сајбер безбедност које је интервјуисао РАПСИ упозорили су да овај случај наглашава све већу претњу софистицираних дигиталних фалсификата. „Са садашњом технологијом могуће је направити лажне аудио или видео доказе који би могли да окриве билокога у року од неколико сати“, приметио је један стручњак из велике руске ИТ компаније.
Правни стручњаци наглашавају да се у данашње дигитално доба само аналогни снимци на физичким медијима могу сматрати потпуно поузданим доказом.
Са енглеског језика превео протођакон Радомир Б. Ракић
orthochristian