Сви Срби, а међу њима наравно и Београђани, су познати по томе да су љубитељи добре квалитетне ракије, најчешће шљивовице, а да ли сте знали да у нашем граду постоји прави музеј српске ракије са чак два Гинисова рекорда?!

Чувена Бојковчанка

Музеј ракије, односно Музеј српске шљивовице почео је са радом 21. јула 2016. године, а овде се можете упознати како са историјом тако и са традицијом производње српске ракије. Музеј се налази подно Авале, у насељу Зуце.

У подруму можете пронаћи и пробати чувену Бојковчанку – ракију која се налази у јединственој и веома необичној боци. Свака боца Бојковчанке направљена је од ручно дуваног стакла, тако да је свака уникатна и има запремину од најмање 0.8 литра. Боца је такође украшена посебно стилизованим капљицама и металним печатом са грбом, као и са пурпурном траком која пролази кроз затварач.

Јачине ове ракије је 45 волуминозних процената алкохола и тамно ћилибарне је боје. Прави се од шљиве Ранке, из дудовог бурета, а стара је најмање десет година.

Музеј је посвећен свим ракијама са овог поднебља, а првенствено квалитетној препеченици – шљивовици. Главна атракција музеја је казан за печење ракије из давне 1879. који је у Музеј стигао из околине Ваљева.

Бојковчанка је освојила бројне медаље, пехаре и признања – до сада укупно 520. Ушла је чак и у Гинисову књигу рекорда 2002. године освојивши награду за највећу флашу на свету слободне форме (висине 198 цм, запремине 28Л). То је први случај да произвођач алкохолних пића уђе у Гинисову књигу.

Извор: Београдске приче

ПОСТАВИ ОДГОВОР

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име