Стални свети синод Грчке цркве објавио је саопштење у којем се истиче значајна улога Антиохијске православне патријаршије, једне од пет историјских и древних патријаршија, у очувању светог предања и њеног сталног присуства у Сирији.
„Патријаршија заузима посебно место у историји хришћанске цркве и мора стати жива и напредна у Сирији као чувар православног хришћанског предања“, наводи се у саопштењу, обраћајући се изазовима са којима се суочавају Сирија и њено хришћанско становништво.
Грчка црква је истакча своју трајну подршку сиријском народу од почетка грађанског рата 2011. године, пружајући и материјалну и духовну помоћ. Године 2013. заузела је чврст став против отмице Григорија Јована Ибрахима, сиријског православног архиепископа Алепа, и Павла (Јазигија), грчког православног митрополита Вироје (Алеп), упућивањем писама забринутости Уједињеним нацијама и Европској унији. Двојиц архијереја се до данас воде као нестали
Понављајући недавне речи архиепископа атинског и све Грчке Јеронима, Синод је изразио дубоку забринутост за хришћанске заједнице у Сирији, наводећи да одржава сталну комуникацију са Антиохијском патријаршијом. „Грчка црква је спремна да пружи сваку помоћ коју затражи Патријаршија“, наводи се у саопштењу.
Синод је такође подсетио на историјску улогу Сирије као колевке хришћанства. „У Сирији су Христови ученици први пут названи хришћанима, а то је земља која је неговала светачке лиове свеопштег сјаја, као што су свети Јован Златоуст, Јован Дамаскин и Симеон Столпник.
Синод је истакао значај Антиохијске патријаршије као историјске установе са дубоким доприносом хришћанству. „Искорењивање православног хришћанства из Сирије била би трагична увреда за историју и ненадокнадив губитак за културно и духовно наслеђе региона“, упозорава се у саопштењу.
Завршено је жарком молитвом за очување мирне коегзистенције у Сирији, укорењеној у међусобном поштовању, и упутио снажан апел:
Грчкој влади: Предузмите хитне иницијативе за обнављање мира у Сирији.
Међународној заједници: Заштитите цивилно становништво, спречите даље хуманитарне трагедије и обезбедите дугорочно присуство Антиохијске патријаршије и хришћанске заједнице у Сирији.
Грчка црква је поново потврдила своју непоколебљиву посвећеност подршци хришћанима на Блиском истоку и очувању њиховог драгоценог духовног наслеђа.
Са енглеског превео протођакон Радомир Б. Ракић
orthodoxtimes