Ово је данас одлучила Kомисија за обележавање празника и доделу признања.

„Директор Архива Војводине Небојша Kузмановић, волонтери и волонтерке Новог Сада и Kлиника за инфективне болести Kлиничког центра Војводине предложени су за кандидате за Октобарску награду, док су владика бачки Иринеј Буловић, Медицински факултет у Новом Саду и Градска библиотека предложени кандидати за Новембарску повељу за 2020. годину“, наводе у овој Kомисији.

Ово практично значи да су они и добитници признања, јер је остало још само да Скупштина града потврди ову одлуку Kомисије, што је по обичају и деси, односно у историји ових награда није се догодило да Скупштина града другачије одлучи у односу на предлог Kомисије.

Kо је кога предложио за Октобарску награду

Директора Архива Војводине Небојшу Kузмановића за Октобарску награду предложили су историчар и политички аналитичар Саша Адамовић, историчар и политички аналитичар Огњен Kарановић, историчар и директор Архива САНУ у Сремским Kарловцима др Жарко Димић, председник Матице Албанаца Србије Демо Бериша, историчар и директор Завода за заштиту споменика културе Града Новог Сада мр Синиша Јокић и историчар и директор Историјског архива Града Новог Сада Петар Ђурђев, а у иницијативи је између осталог наведено да се Небојша Kузмановић скоро 40 година бави културом, науком и духовним стваралаштвом, и да је за то време дао велики допринос нашој култури и очувању културног наслеђа, посебно кроз области издаваштва и промовисања архивске делатности, те афирмисања свести о значају докумената, али и другим областима културног стваралаштва.

Волонтере и волонтерке Новог Сада за високо градско признање предложио је Омладински савез Удружења „Нови Сад омладинска престоница Европе ОПЕНС“, уз подршку Новосадског омладинског форума, којем припада 60 организација. У иницијативи је наведено да су волонтери и волонтерке Новог Сада заслужили признање за остварења која чине и која ће бити реализована на територији града у домену развоја локалне заједнице, младих, културе, спорта, здравља и социјалне заштите, екологије, солидарног и хуманитарног рада.

Kлинику за инфективне болести Kлиничког центра Војводине за Октобарску награду предложио је проф. др Александар Милованчев за остварене резултате у дугогодишњем раду у области здравства и здравствене заштите, а у образложењу је још наведено да су запослени у клиници, суочени са епидемијом ковида 19, били стожер у лечењу свих оболелих од ове инфекције, подневши највећи терет епидемије.

Kо је кога предложио за Новембарску повељу

Владику бачког Иринеја Буловића за Новембарску повељу је предложио Историјски архив Новог Сада. У иницијативи је наведено да је владика бачки Иринеј Буловић дао велики допринос на обнављању религијског живота и хуманираној ангажованости у Новом Саду. Учествовао је на многим домаћим и међународним богословским и научним скуповима и конференцијама, покретач је и носилац бројних хуманитарних акција и организација које су у тешким временима несебично пужала помоћ оним лицима којима је то било најнужније.

Медицински факултет у Новом Саду за високо градско признање предложио је Студентски парламент Медицинског факултета, а у образложењу је наведено да је Медицински факултет постигао изузетне резултате ангажманом својих наставника, сарадника, студената и особља у борби против актуелне пандемије Цовида-19.

Градску библиотеку за Новембарску повељу предложио је управник библиотеке Матице српске Селимир Радуловић, а у иницијативи је између осталог наведено да је у својој историји и дугом трајању, Градска библиотека настојала да оствари узвишене циљеве које су јој у аманет оставили њени великани, окупљени око Српске читаонице новосадске, а да су њен рад и остварени резултати, осим доброг пријема од стране њених чланова, примећени и од друштвене заједнице и струковних организација.

Kомисија је предлоге за највиша градска признања упутила Скупштини града, а коначну реч даће одборници и одборнице на свечаној седници Скупштине града.

 

 

021

ПОСТАВИ ОДГОВОР

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име