3099461 15.05.2017 Рождественский собор (Рождества Богородицы) на территории Суздальского кремля. Максим Блинов / РИА Новости
Од најранијих времена хришћанска религија била је проткана посебним знаковима који су отелотворени у архитектури храмова. Откривамо какав смисао носе облик, боја и број купола православних цркава.
Палета боја: од златне до црне
Златна је најраспрострањенија боја православних купола на храмовима, она оличава вечност и небеску славу. Храмови са златним куполама су посвећени Исусу Христу и великим црквеним празницима као што су Божић, Сретење и Благовести. Куполе овог типа се налазе на московском Храму Христа Спаситеља и Успенској, Благовештенској и Архангелској цркви у Кремљу.

У данашње време куполе нису пресвучене златом, али раније су злато растварали у живи, а затим су амалгам који настаје наносили на врући бакарни лим. Процес позлате био је врло скуп и захтевао је велик труд. На пример, било је потребно 100 килограма злата да се покрије купола катедрале Исакијевског храма.

Храм Христа Спаситеља
Цркве са светлоплавим куполама и звездама су најчешће посвећене Богородици. Плава боја симболизује чистоту Богородице, а звезде симболизују витлејемске звезде, успомене на рођење Исуса Христа. Овакав тип купола има Црква рођења Пресвете Богородице у Суздаљу, саграђена током владавине Владимира Мономаха. То је био први камени храм на Владимирско-Суздаљској територији.

Постоје и храмови са плавим куполама који нису повезани са именом Богородице. Црква Свете Тројице у Санкт Петербургу саграђена је 1838. године за Измаиловски пук Царске гарде. Официри су носили светлоплаве униформе, па су изабрали ову боју и за куполе.

Саборна црква (Рођења Богородице) на територији Суздаљског Кремља
Зелена боја је знак Духа светога. Она се најчешће налази на црквама посвећеним Светој Тројици. Црква овог типа је Црква Свете Тројице „Кулич и Ускрс“. Идеју да храм добије облик традиционалних ускршњих јела имао је кнез Александар Вјаземски. На његов захтев архитекта Николај Љвов саградио је пирамидални звоник и цркву ротонду са ниском зеленом куполом.

Сличне куполе налазе се на црквама које су саграђене у част православних светаца. Пример овог типа је Црква Пророка Илије у Јарослављу, један од значајних споменика локалне школе 17. века.

Николо-Вјажишчки манастир у Новгородском рејону
Сребрна боја је у православљу повезана са чистотом и светошћу. Сребрне куполе крунишу храмове посвећене свецима — Црква Светог Николе на Липну код Великог Новгорода и Црква Свете Софије у Вологди. Храм у част Свете Софије је подигнут 1570. године на захтев Ивана Грозног. Цар је наредио да се сагради по узору на Успенски сабор Московског кремља.

Вологодски Кремљ приликом изласка сунца. С лева надесно: Воскресенски сабор, звоник, Софијски сабор
Црне куполе се ретко виђају и најчешће красе манастирске цркве. Могу се видети на Цркви Марте и Марије у Москви — женски манастир у стилу модерне, саграђен по пројекту Алексеја Шусева. Средства за његову изградњу је дала велика кнегиња Јелисавета Фјодоровна, која је била удовица великог кнеза Сергеја Александровича. Купола симболизује монаштво, такве куполе се могу видети и на Храму Спасо-Преображенског манастира у Мурому.

Женски манастир Свете Тројице у Мурому
Разнобојне куполе у православној традицији подсећају вернике на лепоту небеског Јерусалима. Најлепши примери храмова са овим типом купола су Црква Спаса на крви у Санкт Петербургу и Црква Василија Блаженог у Москви. Странци су се дивили шарама на куполама и поредили их са шишаркама, ананасом и артичоком. Куполе су овај изглед добиле након пожара 1595. године, када је храм обновљен.

Црква Василија Блаженог
Форма: сферне, у облику шлема, луковице, шатора
Сферна купола у православној традицији симболизује вечност. Римљани су почели да подижу храмове са сличним куполама. У другом веку су научили да граде кровне сферне конструкције великих димензија без стубова. Римски Пантеон изграђен је на овај начин 128. године наше ере и остао је сачуван до данас. У Русији сферне куполе имају Богојављенски храм у Јелохови у Москви, у коме се крстио Александар Пушкин.

Јелоховски сабор у Москви
Куполе у облику шлема односе се на речи апостола Павла: „Обуците цео Божји оклоп и узмите шлем спасења и духовни мач, који је реч Божја.“ Такве куполе су типичне за руску предмонголску архитектуру. Њима је украшена Успенска катедрала у Владимиру и Црква Петра и Павла у Смоленску.

Успенски сабор у Владимиру
Куполе у облику луковице у православној архитектури су оличење молитве и тежње ка небу. Према истраживачу Јевгенију Трубецком, купола слична бубњу подсећа на пламен свеће. Куполе у облику луковице карактеристичне су за руску архитектуру 16-17. века. Примери храмова са оваквим куполама су Црква рођења Јована Крститеља у Угљичу и Црква Ростовског кремља.
Црква Рођења Јована Претече у Угљичу

Шатор уместо традиционалне куполе у ​​хришћанству се тумачи као слика Богородице или небеске светлости. Храмови са оваквим куполама били су распрострањени у 16. веку, иако су сличне цркве грађене и раније. Обично су од дрвета и било је веома тешко поновити конструкцију шатора у камену. Најпознатији пример је Црква Вазнесења у Коломенском. Изграђена је по наређењу принца Василија Трећег у част рођења дугоочекиваног престолонаследника, будућег цара Ивана Четвртог Грозног.

Црква Вознесења Господњег у музеју „Коломенско”
Број: од једне до тридесет три куполе
Једна купола подсећа вернике о јединству Бога. Цркве са једном куполом су биле популарне у предмонголско доба. Најпознатија је Црква Покрова на Нерли и Дмитријевска у Владимиру. Оба храма су изграђена у 12. веку и преживела су монголско-татарско разарање.

Црква Покрова на Нерли у селу Богољубово, Владимирска област
Две куполе се ретко могу видети и представљају божанску и људску природу Исуса Христа. У Москви је Црква Козме и Дамјана у Старом Панеху изграђена са две куполе. Ово је једна од најстаријих цркава у главном граду, дрвена верзија ове цркве је изграђена 1468. године.

Црква Козме и Дамјана у Старим Панама
Три куполе су повезане са Светом Тројицом. Најлепши примерак је Црква Светог Георгија манастира Јурјев, најстаријег манастира у Великом Новгороду. Подигнута је 1130. године по наредби кнеза Мистислава Владимировича. У летописима је сачувано име архитекте који се звао Петар. Верује се да је он саградио и Николо-Дворишенску цркву и Цркву Благовештења на Городишу.

Георгијевски сабор манастира Јурјев
Пет купола симболизују Исуса Христа и четири јеванђелиста: Јована, Марка, Луку и Матеја. Цркве са пет купола се чешће срећу у Русији од других. Најпознатије цркве су Успенски сабор у Владимиру и саграђен по угледу на њега Успенски сабор Московског кремља.

Поглед на звоник Ивана Грозног на Успенском сабору Московског Кремља
Седам купола представљају седам црквених тајни, седам васељенских сабора (скупови на којима су усвојене главне хришћанске догме) и седам главних православних врлина. Цркве са седам купола нису толико честе као оне са три или пет купола. Ту спадају Црква Вазнесења Господњег у Новочеркаску, главна катедрала донских козака и Саборна црква Крестовоздвиженског храма Белогорско-Николајевског манастира у близини Перма.

Вазнесенски сабор у Новочеркаску
Девет купола је повезано са девет анђеоских редова. Према хришћанској традицији, небески анђели су подељени на девет нивоа: херувими и серафими су најближи Богу, а анђели и арханђели човеку. Девет купола се налази на Цркви Спаса на крви у Санкт Петербургу и на Благовештенском сабору Московског кремља.

Благовештенски сабор на територији Московског Кремља
Тринаест купола подсећа на Исуса Христа и његове следбенике — дванаест апостола. Црква Иверске иконе Богородице налази се у московском Николо-Перервинском манастиру и има тринаест купола. Изграђена је 1908. године према пројекту Петра Виноградова. Током совјетског периода црква је коришћена као складиште и фабрика, али је обновљена 1990-их година.

Никооло-Пере́рвински манастир у Москви
Двадесет и пет купола означавају похвале Пресветој Богородици — прослављање Пречисте Богородице од 25 старозаветних пророка. Поред тога, број 25 симболизује визију небеског престола и 24 старешине које га окружују, описану у Откровењу Јована Богослова. Покровска црква на имању Богословка у близини Санкт Петербурга има 25 купола, она представља копију изгубљене Покровске цркве у Карелији.

Поглед на Покровску цркву у Невској шуми, Всеволошски рејон Лењинградске области
Тридесет три куполе симболизују године живота Христа на земљи. Сличне цркве су се ретко градиле. Једна од њих се налази у Волгоградској области — Преображенска црква Уст-Медведицког Спасо-Преображенског манастира. Саграђена је по угледу на дрвену Преображенску цркву на острву Кижи.

Уст-Медведицки Спасо-Преображенски манастир
У руској архитектури се могу наћи и храмови са једанаест купола, као Верхоспаски храм у Кремљу, и са петнаест купола, као Црква Усековења главе Јована Претече у Јарослављу, али су ово ретки примери.

Црква Усековања главе Светог Јована Крститеља у Јарослављу
Спутник

ПОСТАВИ ОДГОВОР

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име