Може ли православна архитектура бити модерна? Може ли православна црква бити футуристичка? За вас смо одабрали неке занимљиве пројекте. Неки су већ спроведени.
Зашто је православна архитектура тако конзервативна?
Архитектура православних цркава није конзервативна, већ „традиционална“. Приврженост традицији произилази из схватања да изградња храма није стваралаштво и самоизражавање аутора, већ служење .
Саме традиције су веома различите од земље до земље – пошто на архитектуру храмова директно утичу многи фактори: локална култура, врста грађевинског материјала који је доступан у региону, клима, историјске прилике .
На пример, већина православних цркава у Грчкој је потпуно другачија од наших. Ово је храм на острву Крф:
Грузијска архитектура православних цркава је такође веома експресиван и разликује се од руске традиције. Типичан храм на периферији Тбилисија:
Модерне православне цркве
Скоро све цркве у Русији сада се пројектују искључиво у духу руских традиција. Можете чак и приметити „тренд“ белог камена – као неку врсту референце на древну Русију.
Некакав храм је увек бољи него никакав. Али чини се да су многе нове цркве и катедрале (не све!) слабе са архитектонске тачке гледишта – у својим пропорцијама, употреби облика и размера… А то још једном дозвољава не-цркве (углавном) јавности да кажу да су градовима при изградњи цркава потребна нова архитектонска решења.
И постоје. А неки су чак и спроведени!
Футуристичке православне цркве
Изабрали смо за вас неколико пројеката православних цркава и капела који се могу назвати футуристичким. Овај термин је услован – само показује да су аутори покушали да изнова погледају црквену архитектуру.
Неки пројекти су већ реализовани, неки су у плану. Други могу остати „на папиру“. Али све их уједињује једна ствар: архитекте, дајући храму или капели нови необичан облик, покушали су да сачувају дух православне архитектуре.
Ко је успео, а ко није, на вама је.
Такође ћемо укратко коментарисати сваки пројекат.
Православна црква у Паризу
Саборна црква Свете Тројице у Паризу и суседни Руски духовно-културни центар отворени су 2016. године.
У Русији многи критикују архитектуру храма као превише модернистичку. Али, по нашем мишљењу, ова црква је веома успешан пример транспоновања традиције древне руске белокамене архитектуре у форме нашег времена.
Постоје алузије на Успенски сабор Московског Кремља
Иначе, на конкурсу за пројекат Тројице саборног храма учествовала је и следећа опција:
Храм 40 Севастијских мученика у Москви
У опису се каже да је пројекат развијен када су у друштву биле расправе да ли је Москви потребно толико нових цркава. Један од аргумената „против“: храмови заузимају много простора и граде се на месту јавних башта.
Пројекат показује да се црква може поставити на релативно малој површини, а мотив пејзажног уређења визуелно интегрисати у решење фасаде.
На унутрашњим зидовима куполе налазе се фреске 12 апостола: Мозаички ореоли су на прегибу форме да би својом игром светлости појачали свој сјај.
Футуристички храм у Москви
А ово су скице цркве која ће у блиској будућности бити подигнута у Москви. Црква Светомученика Игњатија Богоносца (Можајски округ). Пројекат одобравају градске власти и патријаршија:
Карактеристика: олтарски зид иза иконостаса биће делимично од стакла, а сам иконостас ће бити таквог облика да ће парохијани моћи да виде стаклени зид:
Аутори пројекта то истичу као предност – кроз стакло ће се видети пејзаж долине реке Сетун.
Али проблем је у томе што никоме нису потребни лепи пејзажи током службе и само ће одвратити пажњу.
Можда ће у фази коначних цртежа ова одлука бити исправљена. На пример, у време богослужења, прозори се могу затворити нечим попут ролетни ….
Православна црква у Рејкјавику
Ово би требало да буде прва православна црква на Исланду. Тренутно прикупљају за његову изградњу:
Црква ће се налазити у главном граду земље, Рејкјавику. (Док се врше богослужења у кућној цркви, која је била опремљена у приземљу једне изнајмљене приватне куће).
Пројекат дворишта Валаамског манастира на Левашовском гробљу
Скоро 50.000 жртава Стаљинових репресија сахрањено је на Меморијалном гробљу Левашов. Укључујући и хришћане који су страдали за своју веру.
Ово је један од конкурсних пројеката метохије Валаамског манастира, који би требало да се налази на гробљу:
Аутор одлуке је архитекта Данил Макаров из радионица Анисимов. Веома лепа, добро направљена композиција. Иако је позлаћена купола можда ван слике.
Футуристичка капела у Грчкој
Ова капела се налази на Грчком Кипру, у граду Пафосу:
Архитекта Мајкл Ђорђо каже да је био инспирисан архитектуром локалних цркава.
У Грчкој, заиста, можете пронаћи сличне архитектонске форме:
Уопштено говорећи, упркос својој модерности и „неконвенционалности“, пројекат добро преноси дух који свака капела носи у себи – место где се можете повући од гужве и ужурбаности и молити.
Грчка капела у стени
А ово је вероватно најрадикалнији пројекат од свих који нам је запео за око:
За сада је у току само пројекат – потрага за инвеститорима:
Ова капела (или храм – није јасно) биће смештена у стени на грчком острву Серифос.
Шта је „православно“ у овом пројекту?
Можда (иако веома смело) – алузије на пећинске храмове исихаста пустињака …
Превела редакција Чудо
uznavay-pro