Према новом извештају, 2023. године у 35 европских земаља.почињено је 2.444 злочина из мржње према хришћанима
Највећи број инцидената су чинови вандализма над црквама (62% од укупног броја), скрнављење хришћанских светиња (24%), паљевине (10%), претње (8%) и физичко насиље (7%).
Извештај невладине организације за људска права Мониторинг нетолеранције и дискриминације хришћана у Европи (Observatory on Intolerance and Discrimination against Christians in Europe (OIDAC), са седиштем у Бечу, Аустрија) посебно помиње следеће невиђене инциденте: напад мачетом на свештена лица и парохијане у две католичке цркве у шпанском граду Алхесирас, што је довело до смрти једног црквеног радника; инцидент у којем је аутомобил забио литију у част популарног хришћанског народног празника Корпус Кристи у Пољској (Boże Ciało; прослављају га католици првог четвртка после Свете недеље); и покушај убиства бившег муслимана који је прешао у хришћанство у Уједињеном Краљевству (УК).
Барјак оваквих земаља носи Француска у којој је прошле године забележено око 1.000 злочина према хришћанима; на другом месту је Велика Британија, где је било више од 700 таквих инцидената. На трећем месту је Немачка, где је број оваквих кривичних дела порастао са 135 у 2022. на 277 у 2023. години, односно повећао се за 105%.
Извештај изражава забринутост због дискриминације хришћана на послу и у јавном животу у неким европским земљама.
Конкретно, Извештај цитира резултате студије из 2024. коју је спровела хришћанска добротворна организација и организација за људска права Глас за правду УК (Voice for Justice UK), која је показала да само трећина (36%) хришћана млађих од 35 година у УК није била посрамљена кад је изражавала своје ставове о разним друштвеним питањима на послу.
OIDAC је навео да је кривично гоњење у Великој Британији бившег војника Адама Смит-Конора и волонтерке Изабел Вон-Спрус због тихе молитве за нерођене бебе у такозваној „тампон зони“ клинике за абортус „посебно шокантно“.
„Хришћани у Европи који гаје традиционална верска уверења суочавају се са све већом дискриминацијом и непријатељством, почев од малтретирања и узнемиравања на радном месту до губитка посла. Веома је забрињавајуће да би мирно изражавање личних верских уверења, на пример по породичним питањима, сада могло потенцијално довести до краја политичке каријере, отпуштања или чак правног поступка“, рекла је извршна директорка OIDAC Ана Хофман.
Извештај је заснован на подацима које су европске владе пријавиле Организацији за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) 2023. године, као и на доказима које је пријавило цивилно друштво.
Према А. Хофман, вероватно је било много више злочина из мржње почињених над хришћанима, пошто неколико земаља, као штпо је Францускуа нису пријавиле статистику ОЕБС-у 2023. године.
Извештај апелује на стварање при ЕУ координатора за борбу против антихришћанске мржње, упоредо са постојећим координаторима за борбу против антисемитизма и исламофобије.
„Владе и цивилно друштво морају озбиљније схватити пораст дискриминације и злочина из мржње проема хришћанима у Европи и потребно му је дубинско истраживање да би се разумела његова специфична природа и узроци“, рекла је професорка Регина Полак, представница ОЕБС-а за антирасизам.
Са енглеског језика превео протођакон Радомир Ракић
christiantoday