Скупштина канонских православних епископа Сједињених Америчких Држава, која представља све јурисдикције присутне у Америци, осим Московске патријаршије и Руске православне заграничне цркве, издала је 15. септембра 2024. саопштење у којем изражава забринутост због скандалозног закона недавно донетог у Украјини.
Крајем августа, украјински Парламент је усвојио и председник Зеленски је потписао закон који је, како многи украјински политичари отворено признају устројен у циљу забране канонске Украјинске православне цркве због њене историјске повезаности са Руском православном црквом.
Један број православних и других верских представника већ је осудио овај закон.
Скупштина канонских епископа у свом саопштењу изражава наду да закон неће постати оруђе верског прогона:
„Скупштина канонских православних епископа Сједињених Америчких Држава, иако признаје легитимно право влада да спрече све безбедносне претње током рата, дубоко је забринута због усвајања закона 8371 од стране украјинског Парламента (Закон 3894).
Украјина је верски плуралистичко друштво. У интересу верских слобода и владавине права, молимо се да се украјински закон 3894 не користи за прогон било које верске групе у Украјини, што би угрозило верску слободу милиона њених грађана.
Епископска скупштина подржава грађанска и људска права свих Украјинаца. Скупштина се даље моли и хитно позива на хитан прекид непријатељстава и повратак свих заробљеника.“
Један број православних предстојатеља и синода дигли су свој глас у одбрану прогоњене УПЦ, међу којима су Његова Светост патријарх српски Порфирије, Његово Блаженство патријарх антиохијски Јован, Свети синод Албанске Православне Цркве, Његова Светост патријарх бугарски Данило, Јерусалимска патријаршија, Свети синод Руске православне цркве, Свети синод Православне цркве Чешке и Словачке и Свети синод Македонске православне цркве-Охридске архиепископије.
У јуну, пре доношења закона, Његово Блаженство митрополит вашингтонски и све Америке и Канаде Тихон, члан Скупштине канонских епископа, посетио је Његово Блаженство митрополита кијевског и све Украјине Онуфрија и канонску Украјинску православну цркву у знак братског дружења и подршке усред рата и прогона.
Са енглеског превео протођакон Радомир Б, Ракић
orthochristian