Неки посећују храм неколико пута годишње, други на сваку службу долазе чак и са температуром – али шта је исправно? Из којих разлога човек може да пропусти недељно богослужење?

-Први је ако је болестан. Овде је све јасно: бринемо о себи и здрављу наших суседа.
-Друго је ако ради и нема контролу над својим распоредом.
-Треће је ако се брине о болесној особи. То могу бити слаби родитељи, болесна деца, рођаци.
-Четврто, ако се десио неки хитан случај који захтева решење овде и сада, или ако је човек постао жртва околности: пукла је водоводна цев, покварила се брава на вратима и тако даље.

У другим случајевима, ако хришћанин има слободан дан у недељу и има могућност да управља својим временом, дужан је да буде на служби. Зашто је то тако? Хајде да схватимо зашто имамо много крштених, а мало оних који редовно иду у цркву.

Шта је Црква и ко смо ми у њој?

Разлог је што већина не разуме у потпуности шта је Црква. Људи га често поистовећују са храмом, зградом, али не знају његово духовно значење. Да, понекад храмове називамо црквама, али то, наравно, није иста ствар. У строгом смислу, Црква је друштво верника које је основао Христос. Зашто би требало да будете члан овог друштва? Сам Спаситељ је о томе рекао: „Јер гдје су два или три сабрана у име моје, ондје сам и ја међу њима.“ (Матеј 18:20). Још је рекао: „Ја сам чокот, а ви лозе. Ко остаје у мени и ја у њему, тај доноси многи плод. јер без мене не можете чинити ништа.“ (Јован 15:5). Свети Оци верују да овде Христос говори о Цркви као свом духовном телу. Као што грана не може постојати одвојено од лозе, као што уд тела не може постојати одвојено од тела, тако хришћанин не може бити духовно жив мимо заједнице са Христом, мимо Његовог духовног тела.

Који други разлози постоје за одлазак у цркву? Ако читамо Дела Светих Апостола, видећемо да су први хришћани били једнодушни: окупљали су се свако вече да ломе хлеб – ово је била Евхаристија. Окупљамо се у цркви да бисмо учествовали у тајнама – а пре свега Евхаристији, или Причешћу Светим Тајнама Христовим. Ова тајна је центар богослужења. У храм долазимо и на саборну, односно општу молитву.

У писму апостола Павла Ефесцима однос између Христа и Цркве описује се као брак. И као што је у браку неприродно да се супружници виђају пар пута годишње, тако је неприродно и да хришћани ретко иду у цркву и ретко се сусрећу са Христом. Сви смо ми Црква. За нас је веома важно да останемо у јединству и зато бар једном недељно – недељом – треба да дођемо у цркву.

Недеља је посебан дан када се сећамо Васкрсења Христовог. Ово је време радости, јер су чак и у недељу Великог поста ограничења ублажена. Хришћани морају да комуницирају са Христом, то је веома важно. Није случајно што је свештеномученик Кипријан Картагински написао: „Коме Црква није мајка, ни Бог није отац.“

Мислите на ближње

Ако човек не разуме све наведено, наравно, неће видети смисао у посети храму и богослужењима. Тада ће му бити довољно да их посети неколико пута годишње – на велике празнике, на пример.

Али постоји још једна крајност: неки хришћани се толико плаше да ће пропустити службу, да иду у цркву чак и када су болесни. Наравно, ово је погрешно, јер таква особа постаје извор инфекције за друге људе.

Јер, постоје и болести које захтевају озбиљан став, а не претерану охолост и наду у Бога, што се у ствари показује као покушај да се Он искуша.

Постоје ли ситуације када болесна особа треба да се охрабри да иде у цркву? – да, ако има било каквих проблема са психичким стањем: депресија, анксиозност, страхови, немир. Често се такви људи смире у цркви.

Такође свакако треба да идете на Литургију и ако сте у стању беса, недостатка мира или забринутости због проблема.

Идите у цркву управо када не желите

Дешава се да у животу верника дође време када не желите да се молите или да присуствујете службама. Постоји мишљење да у таквим периодима нема потребе да се присиљавате. Али архимандрит Јован (Крестјанкин) је учио да хришћанин постиже већи подвиг када се приморава да се моли. Слажем се са њим. Веома је важно да идете у цркву управо када не желите. Чињеница је да је сама атмосфера тамо погодна за молитву и охрабрује. Зато се у стању духовне кризе, малодушности, очајања, човек не сме да повуче у себе, већ да оде у цркву да би стекао духовну снагу, која му тренутно недостаје. Зашто човек постаје тужан? Пошто вера слаби, он постаје фиксиран на проблеме или постаје депресиван. У ово време је изузетно важно да проговорите о свему што вас брине, да излијете своју душу Богу – умно, најједноставнијим речима. Ово много помаже.

Дешава се да се у стању малодушности, потиштености или тешких животних искушења човек не причести, јер нема снаге да се припреми за то. О овој ситуацији свакако треба разговарати са свештеником, који ће вам помоћи да одредите количину припреме коју можете поднети. Боље је не отказивати правило јер је то лек који помаже да се пробуди дух молитве. Међутим, постоје многе суптилности о којима треба разговарати са свештеником, па је боље да ово питање не решавате сами. Мислим да ће адекватан свештеник увек саслушати и прискочити у помоћ човеку коме је заиста тешко.

Као што видите, постоји врло мало разлога да не посетите храм. Заиста бих волео да их верници не злоупотребљавају, већ да са радошћу и усхићењем иду у сусрет нашем Спаситељу.

 

 

 

 

 

prijateljboziji

ПОСТАВИ ОДГОВОР

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име