Свети синод Руске православне цркве објавио је нове смернице за савршавање опела и заупокојених свештенорадњи у случајевима самоубистава младих, посебно изражавајући све већу забринутост због онлајн манипулације и „група смрти“ које циљају на на младе.
Комисија Међусаборског присуства за црквену администрацију, пастирско старање и организацију црквеног живота претходно је спровела истраживање о томе, као и консултације са искусним свештенством, васпитачима и психијатрима, саопштава Одељење за спољне црквене односе.
Комисија је препознала рањивост менталног здравља младих лица, посебно када су на мети манипулативних појединаца или група друштвених медија које се баве смрћу. Истакнуто је да би такви случајеви могли да се квалификују према 14. правилу александријског патријарха Тимотеја, који дозвољава опело за оне који су „сишли с ума“.
Комисија је 8. августа 2024. године свим епархијама Руске православне цркве разаслала предлоге за разматрање молби за опела и парастосе у таквим случајевима. Само три архијереја су дала негативан повратни став, док је већина одговора била позитивна или прећутно одобравајућа.
Тако, Синод је 24. октобра препознао трагичан пораст случајева који су уценама и манипулацијама намерно довели до самоубиства деце и тинејџере. Иако је поново потврдио да свесно самоубиство остаје тешки грех који обично не дозвољава црквена заупокојена свештенодејства, Синод је установио нови поступак решавања овог питања који узима у обзир посебне рањивости младих људи.
Према новим смерницама, сваки случај ће разматрати или епархијски епископ или овлашћена епархијска комисија. Поступак решавања молби ће предвиђати интервјуе са сведоцима који могу сведочити о верској настројености покојника, нормалном начину живота или о доказима о манипулацији од стране „група смрти“. Налази органа за спровођење закона и психолошке процене такође се могу узети у обзир у поступку доношења одлука.
Ако се не одобри опело, свештеници се упућују да обаве Чин молитвене утехе за сроднике онога ко је добровољно скончао свој живот, а могу обављати и приватне молитве речима Св. Лава Оптинског:
„Потражи, Господе, изгубљену душу слуге Твога (име): ако је могуће, помилуј. Твоји судови су недокучиви. Ову молитву моју не сматрај за грех, него нека буде света воља Твоја.”
Синод је истакао значај пастирског старања, упутио је свештенике на саосећање са ожалошћеним породицама, објаснивши им да се њихов однос са покојницима наставља кроз молитву и да их подстичу на активно учешће у црквеном животу.
Ова одлука представља значајан напредак у приступу Цркве случајевима самоубистава младих, чиме се прави равнотежа између традиционалног учења и пастирског приступа породицама погођених овим трагедијама. Нове смернице су засноване на историјском црквеном преседану, као и на поменутом правилу патријарха александријског Тимотеја и одлуци Синода из 2011. у вези са менталним болестима, док се Црква бави савременим изазовима са којима се млади суочавају.
Са енглеског језика превео протођакон Радомир Б. Ракић
orthochristian