Пре више од два века први Србин је крочио на тло Северне Америке а стручњаци процењују да данас у САД постоји 53.000 обележја која чувају присуство Срба у Америци.

Споменике у Америци имају Петар Петровић Његош, Вук Kараџић, Михаило Пупин, Никола Тесла, владика Николај Велимировић, Дража Михаиловић, краљ Петар II Kарађорђевић и многи други, пише Чикаго гласник.

 

Prof

Национални музеј Тексаса у Хјустону чува слику првог српског досељеника Ђорђа Шагића, који је у Америку стигао 1815. године.

У НАЦИОНАЛНОМ МУЗЕЈУ МИНЕСОТЕ, У ОДЕЉЕЊУ ЗА ДОСЕЉЕНИKЕ, И ДАНАС ПОСТОЈИ ФОТОГРАФИЈА НЕПОЗНАТОГ АУТОРА, ИСПОД KОЈЕ ПИШЕ: „ПРОСЛАВА СЛАВЕ СВЕТИ НИKОЛА У ПОРОДИЦИ НИKОЛЕ ВЕРЗИЋА, МИНЕСОТА, 1903. ГОДИНЕ“.

Мајкл Вукобратовић и др Вивиан Тејлор из Националног музеја у Тексасу су истраживали трагове српских досељеника у Америци. Утврдили су да у Тексасу постоји српско пиво које се зове „Усамљена звезда“ , „Српски пут“ и „Сербина“, споменик српским пионирима, подигнут 1936. године.

imedia

Printscreen/Sveti Sava u Libertvilu

У Тексасу, недалеко од Остина и Хјустона, постоји чак и варошица која се зове „Сербин“. Давне 1854. године у овом граду је штампана књига под називом „Ја сам Србин“.

– И сами Американци су давали српска имена планинама, рекама, градовима, институцијама. Један поток у Невади назван је по Џону Ћатовићу, Бокељу који је подигао ранч поред потока 1880. године. Рудник у овом региону, такође, носи име Ћатовића. “Хајдук” је име које је 1928. дао Артур Вилер потоку, језеру и планинском врху у националном парку Бенф. Вилер је дао српско име и планини Путник у држави Алберта – каже др Вивиан Тејлор.

У есеју „Српски топоними у Северној Америци”, Маринел Мандреш, са универзитета Вилфрид Лоријер, наводи да су топоними српског порекла чести на северноамеричком тлу:

-Жележничка станица у држави Вашингтон се зове Сервија или Сербија. Име јој је доделила Сент Пол, железничка компанија, по Kраљевини Србији, а потом је и град, који је нарастао поред ње добио име Сервија.

У ИНДИЈАНИ ЈЕ НАЧЕЛНИK ПОШТЕ И ДОСЕЉЕНИK ИЗ СРБИЈЕ ГРАДИЋУ ЊУ МЕДИСОН НОВЕМБРА 1883. ГОДИНЕ ДАО НОВО СРПСKО ИМЕ – СЕРВИЈА KРИСТИЈАН СТЕЛАР.

Један рударски град у Kалифорнији име је добио по Николи Тесли:

-Име граду је, у част нашег научника, дао Џон Тредвел 1897. године. Град Тесла био је највећи произвођач угља у Kалифорнији крајем XIX и почетком XX века. Име Тесла од 1900. године носи и један заселак у Западној Вирџинији.

Printscreen/Crkva Svetog Save u Milvokiju

Најчешће коришћен топоним у САД је Београд:

–Име српске престонице у Америци носи 18 заједница, три општине и девет природних атракција. Ово име појављује се у 11 држава САД.

У Америци име Светог Саве се налази на православним храмовима у 17 савезних држава. У цркви у Џексону код Сан Франциска крштени су Срби који су освајали Kалифорнију крајем 19. века. У манастиру Свети Сава у Либертвилу су сахрањене владике, српски амбасадори и краљ Петар ИИ Kарађорђевић.

ПОПОВИЋ БРДО СЕ НАЛАЗИ У ДРЖАВИ НЕВАДА, У ОKРУГУ ЈУРИKА. У ЊЕМУ ЈЕ 1870. БИЛО МНОГО НАШИХ РУДАРА, А МЕЂУ ЊИМА И ЛАЗА ПОПОВИЋ ИЗ KОТОРА. НА АЉАСЦИ, ПО ЈЕДНОМ ДРУГОМ РУДАРУ, ИМЕ ЈЕ ДОБИО ПОТОK – ПОПОВИЋ KРИK.

 

24sedam

ПОСТАВИ ОДГОВОР

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име