Обраћајући се на 17. годишњем заседању Евроазијског друштва за кардиоваскуларну и торакалну хирургију, одржаном од 17. до 20. октобра у Јашију, патријарх Румунске православне цркве Данило указао је на значај сарадње медицинске науке и хришћанске духовности. Нагласио је да оба поља деле заједнички циљ: лечење болесника.

Патријарх Данило је истакао како напредак у медицини све више потврђује предности вере, саосећања и алтруизма на физичко и духовно благостање. Напоменуо је да живот укорењен у хришћанској духовности подстиче здрав начин живота и на индивидуалном и на нивоу заједнице.

У знак признања за његов допринос, професор др Григоре Тиница, директор Института за кардиоваскуларне болести у Јашију и председник Конгреса, награђен је Свечаном дипломом и медаљом за 2024. за заслуге у бризи о болеснима.

Патријарх је закључио упутивши своје благослове и молитве за успех симпосиона и свих њених учесника.

Корисна сарадња између медицине и хришћанске духовности

С великом радошћу поздрављам све учеснике 17. годишњег заседања Евроазијског друштва за кардиоваскуларну и торакалну хирургију , који се одржава од 17. до 20. октобра у Јашију. Молимо се и Господу нашем Исусу Христу да благослови овај изразито научни скуп и све његове организаторе.

Медицина је јединствен простор где се наука укршта са духовношћу, са заједничким циљем: излећење болесника медицинском негом која се проводи с вером у Бога, Извор живота.

Данашњи изузетан напредак медицинске науке изградио јемноге везе са хришћанском духовношћу. Духовни живот у Цркви, као и саосећање и солидарност који се одвијају у хришћанским заједницама – као сведочанства аутентичног духовног живота – све више потврђују налазе да су корисна и за духовно и за физичко здравље.

Медицинска истраживања показују терапеутски потенцијал љубави и саосећања, истичу позитивне учинке алтруизма на здравље и важност волунтерскох рада на боље здравље ближих.

Саосећање јача оне којистарају о болеснима, омогућавајући им да се суоче са болом. Медицинска нега прожета саосећањем често се доживљава као духовно испуњење. Добро срце је лек за здраво срце, као што праштање смањује непријатески однос, смањује стрес и побољшава квалитет живота онога ко опрашта.

Живот осветљен вером и чиновима специфичним за хришћанску духовност подстиче благотворне ефекте духовне димензије медицинске неге, подстичући здраво понашање на личном, породичном нивоу и нивоу заједнице.

Лекари се својим радом приближавају свештеницима, јер присуствују рађању, одрастању, а често и смрти човека. Непрестано настојећи да ублаже патњу, продуже живот и поврате здравље, лекари, као и свештеници, заузимају повлашћено место у области живота, свакодневно сведочећи о тајни живота и чуду исцељења.

Молимо се Богу да нам помогне да преплетемо духовност молитве са медицинском науком и другим дисциплинама усмереним на човека, круну Божијег стварања. Чинећи то, осетићемо Христову љубав на делу код лекара и оних који се моле за здравље других.

 

 

 

Са енглеског језика превео протођакон Радомир Б. Ракић

 

basilica

ПОСТАВИ ОДГОВОР

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име