Сат постављен још 1410. године трећи је по реду најстарији астрономски сат на свету и најстарији који још увек функционише. Откад је направљен, Пражани су ширили легенде о њему…

ПРЕМА МРАЧНОЈ ПРИЧИ ИЗ ПЕТНАЕСТОГ ВЕKА, сат у Прагу направио је изузетан часовничар Микулáш (Никола) из града Kадања, ком је вештина донела велики углед, па су многи градови желели да и њихове тргове краси велики астрономски сат.

Микулáш је одбијао да покаже план израде свог ремек-дела, али су гласине о његовој популарности стигле до прашких посланика. Из страха да би Микулáш могао да изгради већи, бољи и лепши сат за неки други град, посланици су брилијантног часовничара ослепели комадом гвожђа, како би били сигурни да ће прашки Астрономски сат остати једини такав на свету.

НЕСРЕЋНИ ЧАСОВНИЧАР спремао је освету: са једним својим учеником се упутио ка Астрономском сату и покушао да уништи његов механизам. Наводно је у томе и успео: легенда даље каже да он није радио више од једног века.

Иако је реч о легенди коју је забележио је Алоиз Јирашек, ова прича увек се помиње када се говори о историји изузетног Астрономског сата. Часовник је модификован, уништаван и поправљан много пута откад је направљен.

Астрономски часовник у Прагу је најпознатији астрономски сат на свету, а састоји се од четири покретна аутомата (укључујући и тон костура који се оглашава на сваких сат времена), као и ротирајуће статуе од 12 апостола. Сат приказује вавилонско време, старо чешко време, немачко и звездано време. Такође, показује фазе Месеца и Сунца и њихово путовање кроз сазвежђа Зодијака.

Kалендар се налази одмах испод сата и показује који је дан у месецу, дан у недељи, празничне дане и алегоријске слике у текућем месецу, као и знакове Зодијака. Позадина симболише Земљу и поглед на ноћно небо: плави круг у средишту је симбол Земље, горњи плави круг је део неба тик изнад хоризонта, док су црвени и црни делови представе неба далеко изнад хоризонта. Током дана, један од ротирајућих кругова – онај који симболише Сунце – стоји испред дела на плавој позадини, а током ноћи је он на црној позадини.

Легенда о необичној судбини Микулáша из Kадања није једина која се увек помиње када се говори о историјату овог чудесног механизма.

Дуго се веровало да ће Пражани патити уколико запоставе Астрономски сат, да ће фигура скелета климањем главе потврдити да за Чехе стижу тешка времена и да је једини спас дечак који ће бити рођен за Нову годину, који ће отерати зло…

Има и оних легенди које скелет на сату не виде као злог духа, већ као наду, због старе приче о осуђеном витезу који је помилован након што је скелет из вилица ослободио врапца.

 

 

 

 

 

 

Национална географија

ПОСТАВИ ОДГОВОР

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име