У својој васкршњој посланици цариградски патријаpх Вартоломеј истиче да је Христово васкрсење потврда да живот надвалада смрт. Парафразирајући васкршње еванђеље цариградски примат је истакао да у васкрсењу добија смисао и Хрстово оваплоћење и његово страдање за људски род. Он је истакао да је тајна и доживљај васкрсења језгро црквеног живота и да оно је не само радост спасења, већ спасење као радост. Црквена богослужења страсне седмице нису  мрачна, већ прожета победоносно силом васкрсења.

Кроз пасхални период ми се химнама неупоредиве поезије појемо о антрополошком значењу блиставог Васкрсења Христовог, Пасхе људског рода из ропства ка истинској слободи, те је Васкрсење напредак и успињање одоздо ка горе, ка Обећаној земљи – истакао је патр. Вартоломеј додајући да спасењска обнова у Христу остварује посредством Цркве као динамичног ширења евхаристијског етоса у свету, као синергије у божанском преображају света који сеже као новој ствари, као Царству у којем смети неће више бити, ни жалости, ни суза, ни бола неће бити више (Отк 21:4).

Цариградски патријарх је додао да вера у Христово Васкрсење и наше сопствено саваскрсавање са Христом не одриче болно присуство смрти и крста у животу света. Међутим, истакао је он „ми знамо да садашњи живот није живот у у својој потпуности, знамо да смо овде путници и дошљаци“ и да за нас који припадамо Христовом царству „присуство боли и патње – колико год оне овде биле опипљиве – неће бити конана стварност.“

На крају своје посланице, патр. Вартоломеј се осврнуо на пандемију која је обележила последње месеце људске историје. Он је истакао да нам је управо она показала колико смо крхи као људи, како се лако предајемо страху и утучености и колико је слабо наше знање и самопоуздање. Граничне ситуације нам показују у којој мери смо неспособни да управљамо сопственим егзистенцијом када верујемо да је смрт непобедива стварност и непремостива граница. Управо та нада у живот је у срцима лекара, неговатеља, волонтера, дародаваоца и свих оних кoји несебично носе патње своје браће и сестара у жртви и љубави – поручио је поглавар цариградске патријаршије нагласивши: у овој неописивој кризи, они зраче наду и васкрсење, они су добри Самарићани који ризикују сопствене животе, преливају уљем и вином ране; они су савремени киринеји који се успињу на Голготу болести.

Изор: https://theorthodoxworld.com

ПОСТАВИ ОДГОВОР

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име