Чак иако сте заљубљеник у древну уметност играња шаха вероватно не знате колико је занимљиву историју имала краљица

Чак иако сте заљубљеник у древну уметност играња шаха вероватно не знате колико је занимљиву историју имала краљица – верна сенка краља и данас најмоћнија фигура на табли. За почетак, прво уопште није била женско!

Не постоје поуздани подаци о томе када је и где настао шах. Највероватније је да се појавио пре више од 2.000 година. Поуздано се зна и доказано је да је пре 1.500 година постојао у Индији током царства Гупте, и да се звао “чатуранга”.

Реч је била о далеком претку шаха чије су фигуре репрезентовале четири рода тадашње индијске војске –пешадију, коњицу, слонове и борна кола који су сви штитили раџу (краља) и његовог саветника мантрина који су се налазили у средини.

Управо овај “саветник” био је предак данашње шаховске краљице тј. даме и управо то је био почетак интересантне историје коју је имала ова фигура.

Игру су у VI веку прихватили Персијанци и они су краљицу звали “Фирзан” – саветник/везир. Реч је била о прилично слабој фигури која је могла да се креће само по једно поље дијагонално и која служи као последња одбрана Краља.

Пратећи ову традицију Европљани су фигуру звали “Ферс”, док Руси и данас користе назив “Ферз”.

Краљев везир је временом еволуирао у његову супругу. Прво је реч “Ферс” у неким европским језицима постала граматички женског рода, а онда су и они који су тек почињали да играју шах почели да коментаришу да фигура која стоји поред краља мора да представља краљицу.

“Жена иза лика краљице у шаху”

Усавршавањем древне игре чатуранге шах је временом попримао садашњи обилик. Највећа промена догодила се током 15. века када је управо краљица добила нов начин кретања и све садашње “моћи” које су је претвориле у најјачу фигуру на табли.

Прво штампано дело о шаху у коме су увршћена ова нова правила написао је написао шпански шахист Лусена, а управо је овај народ и постао најзаслужнији за лик краљице какав данас познајемо.

Историчарка Мерилин Јалом у својој књизи “Рођење шаховске краљице” изнела је данас најшире прихваћену тезу о томе да је успон шаховске краљице био повезан са успоном моћних средњовековних владарки у овом делу Европе као што су биле Елеонора од Аквитаније и Изабела И од Кастиље.

Краљица у шаху и моћ коју она данас има на неки начин симболизују управо ове две велике европске владарке, али и читав низ савладарки, регенткиња и принцеза које су током XV и XVI века имале огромну политичку моћ, нарочито на дворовима у Шпанији, Француској и Португалији.

Дело шахисте Лусена објављено је управо за време владавине Изабеле I од Кастиље.

РТВ

ПОСТАВИ ОДГОВОР

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име