Књижевно дело постало је јавно доступно 70 година после смрти девојчице која је постала трајни симбол жртава холокауста
Ана Франк водила је дневник као серију писама измишљеној другарици Кити
Лондон, Амстердам – Дневник Ане Франк објављен је као јавно добро на интернету, упркос упозорењу Фондације Ане Франк о кршењу ауторских права.
Књижевно дело постало је јавно добро. Њен аутор је девојчица која је постала трајни симбол жртава холокауста.
„Дневник Ане Франк објављен је на интернету упркос противљењу фондације коју је основао њен отац. Европски закон о ауторским правима прописује да књижевно дело постаје јавно добро 70 година након смрти аутора”, изјавио је за „Гардијан” француски посланик и академик Оливије Ертшхајд.
Он је противљење јавном објављивању књиге назвао ужасавајућим. Узгред, и књига Адолфа Хитлера „Мајн кампф” (Моја борба) такође је постала јавно добро, пренела је Бета.
Швајцарска добротворна фондација коју је 1963. године основао Анин отац Ото Франк најавила је тужбе у случају објављивања и навела да је Анин отац много радио на дневнику и да је „заслужио ауторска права”. Ото Франк умро је 1980. године.
Суд у Амстердаму оценио је да Музеј Ане Франк и Холандска академија наука могу да у научне сврхе копирају оригинални текст Дневника Ане Франк. Одлука суда, међутим, не односи се на трајање ауторских права, на чијем даљем поштовању инсистира Фондација Ана Франк, пренео је Танјуг.
Ана Франк умрла је када је имала 15 година у концентрационом логору Берген-Белзен 1945. године. У периоду проведеном у уточишту, од лета 1942. до лета 1944. године писала је свој црвени дневник. Ана је дневник водила као серију писама измишљеној другарици Кити. Последњи запис датиран је 1. августа 1944. године, када је њену породицу ухапсила холандска полиција.
Дневник Ане Франк једно је од најбитнијих књижевних дела које описује живот Јевреја током нацистичког периода у Европи. Више од 30 милиона примерака књиге продато је од објављивања 1947. године.
magazin.politika