Ове године на Црквену Нову годину, после сто година од оснивања 1924. године, у Руској цркви у Београду светлост дана угледала су прелепе фреске-животопис које је урадио академик, иконописац Николај А. Мухин.

Достојевски је говорио: „Лепота је у оку посматрача и да ће духовна лепота уистину спасити свет.“ Старешина подворја ове цркве протојереј-ставрофор Баћушка Виталије рекао је нешто слично :“ Надам се да ће лепота ових фресака, свима нама улепшати и укрепити молитву на богослужењима у нашем храму. И да ћемо сви имати ВЕРУ као Апостол Петар, ЉУБАВИ као Јован Богослов, СТРПЉЕЊА као Свети Мамант и да ћемо са радошћу дочекивати и сусретати једни друге у храму.“

Баћушка је изразио захвалност др Ненаду Поповићу, ктитору који је финансијски помогао украшавање храма и указао на два нова лика која су осликана на северном зиду храму Света Ана и Василије -новојасеновачки мученици и Свети Вукашин из Клепаца, познат по својој максими, реченици коју је упутио џелату :“Само ти дијете ради свој посао!“

У храму су приказани и ликови Царске породице Романови, руски светитељи Сергеј Радоњешки, Серафим Саровски, Лука Војнојасеницки, Јован Шангајски, Света Олга, Свети Владимир као и најпознатије руске светитељке Света Матрона Московска и Ксенија Петроградска… Представљена су и Пресвета Богородица и њени празници Ваведење и Успење као и Христово распеће, Преображење и Вазнесење. Посебно место заузео је Свети Ава Јустин Ћелијски, који се молио у овом храму за време свог земног живота, држао службе и причешћивао се код старешине храма.

Његове молитве, као и молитве свих моштију које поседује ова Црква, као неугасиво кандило живе и данас и делују.

Том приликом после литургије одржан је и Молебан за успешан почетак школске године.

Храм је био пун ђака и њихових родитеља.

Људи-верници који су присуствовали литургији споро су се разилазили са дивљењем и уживањем су посматрали свој осликани храм који је после сто година захваљујући академику Мухину и његовим сарадницима добио ново чаробно рухо, које се не може описати речима, већ свако од вас треба да дође лично и да сусретне Христа у куполи која се благо смеши и чека Вас.

Радови су трајали скоро годину дана.

Руска црква данас је незаобилазно духовно стециште и прави мали драгуљ у културној понуди Београда.

ПОСТАВИ ОДГОВОР

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име