Рад ВДС-а је заснован на непролазним хришћанским вредностима љубави према ближњима.

ВДС руководи црквеним кухињама (бесплатним оброцима за најсиромашније суграђанe), здравственим, породичним и правним саветовалиштима, милосрдним и верско-образовним секцијама и многим активностима намењеним деци и младима.

Људи се често питају како могу да помогну јер и сами нису финансијски добростојећи. Многима када се помене „милостиња“ и „давање милостиње“ најпре падне на памет давање новца. Међутим, поред новца, постоји широк распон начина на који можемо чинити милостињу и тиме показати да смо ученици Христови. Такође честу дилему нам представља и мисао да има толико потребитих људи и да ми сами не можемо својим скромним могућностима (нпр. тако што ћемо приложити 500 динара или дати килограм брашна) покрити ни кап у мору сиромаштва наших суграђана, а истина је да нашим суграђанима који су социјално угрожени не помажемо ми већ сам Господ чија смо ми продужена рука.

Ми смо само оруђа у рукама Божијим и Он од нас тражи да учинимо само онолико колико можемо, само онолико колико нам је Он сам омогућио, а не да радимо Његов посао уместо Њега  – да нахранимо све гладне и обучемо све који су неодевени.

Наше је само да учинимо онолико колико нам је дато, колико можемо да приложимо, и на начин на који можемо. И то ће бити сасвим довољно.

Оно по чему је ВДС позната или најпознатија у јавним оквирима је по дељењу оброка сиромашнима. Црквена кухиња ВДС-а подразумева припремање и послуживање оброка сиромашним суграђанима током целе радне недеље, док  се подела хране врши и на још четири пункта у граду (у склопу парохијских домова појединих храмова). Оброци се припремају у централној кухињи у Земун Пољу и одатле развозе на пунктове. Сваког дана на пет пунктова у граду се подели 2000 оброка. Радно време кухиње је од 09:00 до 15:00, ручак се служи од 12:00 до 13:30, а после  тога  следи подела оброка  од 13:30 до 14:00.

Око магазин је снимио емисију о раду ВДС-а са циљем да се рад ове хуманитарне верске организације што више прошири како би грађани били упознати са њеним постојањем и како би и колико могу, пронашли начин да и сами узму учешће у помоћи људима, својој браћи и сестрама у Христу, којима је она највише потребна:

„Кад човек нема, онда се сналази, мора да смишља и измишља, неретко и да моли за помоћ. Када су у Црквеној кухињи видели да немају довољно чварака да нахране људе и да ово, некада сиротињско јело, постаје сваког дана све скупље, досетили су се да направе чварке али од соје. Ти чварци од соје су метафора о једном животу који се одвија под кровом куће у Француској улици број 31 у центру Београда.

У Црквеној кухињи од 9 сати све постаје ужурбано, пристижу запослени и волонтери. И једни и други одмах крећу са послом. Знају врло добро да све мора бити спремно до 12 сати, када почиње ручак. Тада 2000 људи дође да би село и појело нешто топло и скувано, а неки да би преузели храну и однели кући, својој породици.

Ко су људи који долазе у Црквену кухињу да једу. То су људи које срећемо по разним београдским улицама, неки од њих просе, неки свирају за новац, поједини цртају, долазе они који немају. Овде има људи за које никада не бисте помислили да им је потребна било каква помоћ. Долазе и млади и страрији, студенти и пензионери, запослени и незапослени.

О свом животу и о томе како је од филмских рефлектора, позорижних дасака и црвеног тепиха дошла до металног тањира у Црквеној кухињи говори глумица Весна Пећанац.“

 

 

 

 

 

RTS Oko и  starateljstvo.rs

 

КОНТАКТ

Верско добротворно старатељство

Архиепископије београдско-карловачке,

www.starateljstvo.rs

Тел: +381 11 2182 776

Француска 31/I, Београд, Стари Град

sekretar@starateljstvo.rs

 

ПОСТАВИ ОДГОВОР

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име