Прогон хришћана је забележио забрињавајући пораст у последње две године, наводи се у извештају који је у 18 земаља провела папска фондација „Помоћ Цркви у невољи“.

Извештај, који покрива период од 2022. до 2024., представљен је Британском парламенту 22. октобра и истиче посебно озбиљан пораст прогона хришћана широм афричког континента.

Значајан део извештаја обухвата детаљна сведочења сведока и жртава ових прогона.

Невиђено повећање прогона хришћана

На основу анализираних података, извештај наводи невиђени пораст верског насиља над хришћанима, називајући га „већим него икада раније“. Фондација „Помоћ Цркви у невољи“ напомиње да су сличне налазе навеле студије других институција.

Извештај не само да документује ескалацију прогона већ и разноликост таквог прогона. Међу наведеним методама прогона су хапшења због бласфемије других религија, присилно расељавање, депортација, заплена имовине, присилна преобраћења и бракови, застрашивање и отмице.

Акције против хришћана проводе и подржавају и државни чиниоци и независне групе, међу којима су и терористичке организације, екстремистичке фракције и мреже организованог криминала.

Поред тога, извештај се бави непријатељским ставом према хришћанима у ауторитарним земљама као што су Кина, Еритреја, Индија и Иран, вођених националистичким или идеолошким мотивима.

Поред статистичких података, извештај поставља питања о миграцији хришћана из подручја склоних прогонима. Уз све већи прогон у афричким народима, хришћанско становништво у Сирији, на пример, пало је са отприлике 1,5 милиона у 2011. на око 250.000 данас, док у Ираку хришћани сада чине мање од 0,5% становништва.

У Буркини Фасо сваки десети становник је био приморан да се пресели због верског прогона.

Вијетнам је једина земља у извештају која је показала благи напредак, првенствено због „корака предузетих за обнављање дипломатских односа“ са Ватиканом.

 

 

 

 

Са енглеског језика превео протођакон Радомир Б. Ракић

 

orthodoxtimes

ПОСТАВИ ОДГОВОР

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име