На првим конференцијама за новинаре после преузимања контроле, талибански портпарол рекао је да ће питања као што су медији и женска права бити поштована „у оквиру исламског закона“, али група још није обелоданила детаље шта ће то значити у пракси.

Добитница Нобелове награде за мир Малала Јусуфзаи – коју су талибани тешко ранили кад је имала 15 година зато што се залагала за образовање девојчица у Пакистану – упозорила је да би талибанско тумачење шеријатског закона могло да буде катастрофално по безбедност жена и девојака у земљи.

„Имала сам прилику да разговарам са неколико активисткиња у Авганистану, међу којима су и активисткиње за права жена, и оне су све забринуте јер не знају како ће њихови животи изгледати“, рекла је она за ББС.

„Многе од њих се сећају шта се дешавало 1996-2001 и дубоко су забринуте за своју безбедност, своја права, своју заштиту и свој приступ школовању.“

Талибани су познати по строгом тумачењу шеријата као што су јавна погубљења осуђених убица и прељубника.

„Под влашћу талибана, бити жена је једнако смрти, оне дишу, али су мртве“

Шеријат је правни систем Ислама

Он је потекао из Курана, свете књиге Ислама, и из суна и хадиса – дела и проповеди пророка Мухамеда.

Кад до одговора не може да се дође директно из њих, верски учењаци могу да донесу властиту одлуку као смерницу у вези са неком одређеном темом или питањем.

Хатиџа – кључна жена за рођење ислама

Шеријат буквално значи „јасна, утабана стаза до воде“.

Шеријатско право служи као животни кодекс ког треба да се придржавају сви муслимани, као што су молитве, пост и донације сиромашнима.

Његов циљ је да помогне муслиманима да боље схвате како да воде сваки вид свог живота према божој вољи.

Шта то значи у пракси?

Шеријатско право прописује да се мушкарци и жене облаче скромно, мада земље варирају у тумачењу овога. Шеријат може да утиче на сваки вид свакодневног живота муслимана.

На пример, муслиман који не зна шта да ради ако га колеге позову у кафић после посла може да се обрати шеријатском учењаку за савет да би био сигуран да ће се понашати у складу са правним оквирима своје вере.

Друге области свакодневног живота у којима би муслимани могли да потраже савет шеријата подразумевају породични закон, финансије и пословање.

Које су неке од строгих казни?

Шеријатско право дели кривична дела на две опште категорије: злочини „худуд“, који су тешки злочини са унапред одређеним казнама, и злочини „тазир“, код којих је казна препуштена одлуци судије.

У худуд спада крађа, која може да се казни одсецањем преступникове руке, и прељуба, за које могу да се изрекну и строже казне.

Постоје многобројне заштите и захтеван терет доказивања у примени казни за худуд.

Неке муслиманске земље примењују или спроводе такве казне за злочине худуда, а анкете показује да ставови муслимана према суровим казнама за такве прекршаје варирају.

Како се изричу пресуде?

Као и у сваком другом правосудном систему, шеријат је сложен, а његова пракса се у потпуности ослања на квалитет и обученост стручњака.

Исламски правници издају смернице и пресуде.

Смерница која се сматра званичним правном пресудом зове са фатва.

Постоји пет различитих школа шеријатског права.

Четири сунитске доктрине: Ханбали, Малики, Шафи и Ханафи, и једна шиитска доктрина, Џафари.

Пет доктрина разликује се по томе колико дословно тумаче текст из ког је шеријатско право потекло.

 

 

 

bbc

ПОСТАВИ ОДГОВОР

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име