У част Славне Владичице наше Богородице и Приснодјеве Марије
Близу Новгород-Северска, у селу Ленково, Черниговске губерније 1751. г. чудесно је допловила икона Богородице Спаситељка утопљеника, све до обале реке Десне; управо на месту где су натоварене барке често пропадале у опасном вртлогу који би се формирао. Ово место се налазило насупрот високе планине у близини села Ленково, на осам миља од града Новгород-Северска, по коме икона носи други назив. Пројављену икону, верници су са страхопоштовањем прихватили и поставили је на планину, на коме је касније подигнут храм, у част Мајке Божије и Њене пројављене иконе.
Често се дешавао да се на месту вира, огромне барке потапају; Међутим, од доласка иконе и изградње овог храма, то се све ређе дешавало. Од тада су морнари, пловећи до кобног вира, почели да се заустављају како би се помолили пред чудотворном иконом Богородице у Ленковској цркви, указујући јој поштовање, а недаће на овом опасном месту постајале би све ређе.
Тренутно се у Спасо-Преображенском Новгород-Северском манастиру налази копија ове древне иконе Пресвете Богородице, која је изгубљена током година револуционарних превирања.
Икона се прославља 20. 12. по новом, односно 2. 01. по старом календару.
Чуда
Често су оближњи мештани који би пловили, долазили до цркве села Ленково, заустављали се и излазили на обалу како би се помолили пред пројављеном иконом Богородице, – да их помилује и спасе, као и све оне који су у опасности да се утопе. Сељани би бацали коцку кога ће да ставе да буде кормилар на барки, док би остали излазили на обалу и ходали пешке, док не прођу вртлог. И заиста, од времена јављања иконе, ретко су се дешавали трагични случајеви, утапања.
Изображење
Иконографски икона Спаситељка утопљеника слична је Корсунској икони Мајке Божије; припада типу Умиљења (грч. Милујућа,) за коју је карактеристична сједињеност ликова Спаситеља и Богородице.
У овом типу иконографије у овој сцени миловања Мајке и Детета, представљена је заправо сцена односа Творца и Његове творевине, изражене у бесконачној љубави Оца који даје Сина Свога на заклање, за искупљење грехова.
То сједињење земнога и небескога, израженог у ликовима Мајке и Детета, где БогоДјева представља савршени изданак рода људског. Овакав тип иконографије везује се за рад Св. апостола Луке, који је насликао око 70 икона још за живота Свете Дјеве. Богомајка је одевена у златне одежде, украшеној по порубима злазним концем. На раменима и Часној глави су јој извезене звезде, као симболи непорочне лепоте Њене. Одевена је у златну боју, као Царица Неба и Земље. Карактеристичан је положај Њених руку: у потпуности је загрлила Сина Свога, милујући га по лицу. Овакав одраз телесне присност, на иконама ретко се може наћи;
Младенац је као Приснодјева одевен у златне одежде, као Цар и Првосвештеник.
Погледи су им усмерени једно на друго. Он, иако Богочовек као Младо дете, тражи Њену помоћ; док Она, иако Мајка Његова, је прва слушкиња Његова –која му се у потпуности посвећује.
На врху иконе написан је назив – Спаситељка утопљеника.
Молитва
Заступнице усрдна, Мати Бога Вишњега!
Ти јеси свима хришћанима помоћ и заступање, у свим бедама које нас спопадају. Погледај на нас с висине Свете Твоје, који се поклањамо Пречистоме Твоме образу, пошаљи нам, молимо те, брзу помоћ Твоју онима који пливају и од ветрова бурних велике невоље имају.
Подај свима православним хришћанима спасење од вода утапајућих и подај подвижницима богате милости Твоје.
Јер ми, к образу Твојему прибегавамо, Теби која си нам милостива, приносимо смирена мољења наша. Немајући од никога помоћи, ни заступништва ни утехе, осим Тебе, о Мати свих тужних и обремењених.
Ти си наша нада и заступница, и на Тебе се надамо, сами себе и све своје и сав живот наш Теби предајемо у векове векова. Амин.
Тропар, глас 4
Приђимо сада Пресветој Богородици, ми грешни и понизни, и паднимо пред Њу ничице у покајању, вапијући из дубине душе: Владичице помози, сажали се на нас, похитај пропадамо од множине прегрешења. Немој оставити своје служитеље неуслишене, јер Тебе имамо као једину узданицу.
Кондак, глас 6
Непостидна заштитнице хришћана, незаменљива пред Творцем посреднице, не презри гласе мољења нас грешних, него као блага притекни у помоћ нама који те са вером призивамо, пожури на молитву и похитај на умољавање, Пресвета Богородице, свагдашња заштитнице оних који те поштују. Кондак, глас 8 Теби, Богородице, војвоткињи која се бори за нас, ми, слуге Твоје, узносимо победне захвалне песме, јер смо се избавили од зала. Но и сада, пошто имаш непобедиву моћ, ослободи нас од свих опасности, да Ти кличемо: Радуј се, Невесто Неневестна!
Величање
Величамо Те, Пресвета Дјево, Богоизабрана Отроковице, и поштујемо свети образ Твој, којим точиш исцељење свима који Ти с вером прибегавају.
Елза Бибић
превод с руског: О. Б.
Светигора