Током дугих ноћи проведних у полицијском часу, многи упиру поглед ка небу. Уз иста она сазвежђа која Хомо Сапинес посматра још откако је почео да сам себи узгаја храну и уздигао се над другим земаљским створењима, ових се дана на небеској сфери сасвим јасно може видети и нешто чега пре није било – призор Старлинк сателита како се појављују, неколико минута у низу промичу један за другим и потом ишчезавају.
Ово вештачко сазвежђе које чине мали сателити у ниској орбити око Земље изазва пуно контроверзе, а у актуелној епидемиолошкој ситуацију, док доле, на планети, хара вирус САРС-КоВ-2, неизбежно потхрањује теорије завере, збухњујуће медијске објаве и наравно, пуно дискусије.
Реч је о сателитима које сукцесивно, у групама, у орбиту подиже компанија SpaceX. Према још једној луцидној идеји власника ове приватне компаније која је успева да лансира ракете и врати их назад на Земљу, контроверзног америчког иноватора и милионера Илона Маска, Старлинк треба да буде мрежа лаганих сателита (у просеку од 250 килограма) који ће омогућити да интренет буде доступан у сваком делу планете. У комбинацији са антенама на тлу, мрежа више хиљада малих, релативно јефтиних сателита би могла да обезбеди интернет на сваком месту, независно од постојеће земаљске инфраструктуре, богатства и локалне развијености.
SpaceX планира да ће Старлинк бити у функцији до 2022. године, када би могао да трансформише однос према интернету за милијарде људи који тренутно имају отежан приступ глобалној мрежи и уз то, да помрси планове разноврсним диктатурама које свом становништву ускраћују интернет. Ова без сумње атрактивна и хумана идеја има и једну непријатну последицу – толика флота више него јасно видљивих сателита у ниској орбити могла би да заувек промени изглед ноћног неба и да многе звезде практично сакрије за посматраче. Након великих полемика са астрономскком заједницом на ову тему, SpaceX покушава да смањи рефлексивност у новијим генерацијама сателита.
Мада је изнова у фокусу, Старлинк пројекат траје читаву деценију, уз веће и мање полемике, али само га необавештеност и страх могу довести у везу са коронавирусом. Први сателити су, заправо, лансирани пре годину дана, о чему је својевремено и „Наука кроз приче“ писала у тексту „Небо везано жицом“. При једном лансирању, SpaceX подиже 60 сателита и према подацима ове компаније, до сада их је, у седам група, лансирано 417. Последње лансирање изведено је 22. априла, када их је у свемир са Флориде однела моћна ракета Фалкон 9.
Осим извесне технолошке унапређености, ниске цене и величине подухвата, сасвим карактеристичне за тендециозне пројекте Илона Маска, Старлинк није никакво чудо. Откако је Совјетски Савез још 1957. године пионирски лансирао Спутњик 1, људи су у орбиту подигли око 8900 сателита најразличитијих намена. Тренутно их је у функцији између једне и две хиљаде.
Старлинк сателити тренутно круже око Земље на висини од 550 километара од тла. Треба имати у виду да је реч о ниској орбити, као и да се Карманова линија, где се завршава атмосфера и почиње свемир, налази на висини од 100 километара, а да геостационарни сателити (који ротирају једнаком брзином као Земља и практично „мирују“ у односу на тло) круже чак на око 36.000 километара.
Старлинк сателити на небу изгледају као звездани воз – низ светлећих тачака које се лагано, на уједначеном узајамном растојању крећу по правој линији. Можете их сасвим лако уочити голим оком. У понедељак, 27. априла, око пола 9 увече, у нашим крајевима, ако вас облаци у томе не омету, јасно ће се видети како се крећу од запада ка југу, не сувише високо изнад хоризонта.
Због полицијског часа не можете бити на јавном месту, али ради оријентације – ако бисте се у ово доба у Београду, затекли на Тргу Републике, видели бисте их како се пуних три минута крећу од палате Реунионе ка палати Албанија, тик изнад Дома штампе. Дан касније, у уторак, биће видљиви око пола деесет, но, на другој страни – изнад зграде Народног позоришта, а слична прилика ће се поновити у четвртак, око 21 час. Велики број сајтова ових дана нуди информаицје о положају Старлинк сателита и тренутка у коме их можете посматрати – за актуелне најаве је врло згодан ФиндСтарлинк.
Мада су оправдано забринути за будућност посматрачке астрономије, велики број аматера последњих недеља је сликао и снимао Старлинк, а на Youtube-u се појавила сасвим нова класа видеа који приказују њихов пролазак на небу – да живимо у педесетим годинама 20. века, кад је небо било тамније, а очекивање да ће свет посетити ванземаљци далеко присутније него данас, нема сумње да би многи посматрачи у таквом низу светлећих тачака одмах „препознали“ НЛО. То се, истина, догађало и ових дана, али није довело до веће забринутости.
Фотографија (на којој је, ради контраста, вештачки затамњена површина изван елипсе) приказује појаву Старлинк воза на небу изнад идиличне градске куће у Немачкој. Снимљена је пре неколико дана у вечерњим сатима, у универзитетском граду Тибингену, једнако опустелом због епидемије коронавируса као што је и већина других европских градова.
Драги читаоци, да бисте нас лакше пратили и били у току, преузмите нашу апликацију за АНДРОИД
naukakrozprice.rs