Захтевајући да се заустави насиље у школама и да се напад на њих третира као кривично дело, јуче је у Београду протестовао део просветних радника. Такође, део школа јуче је потпуно обуставио наставу, део је имао скраћене часове или је обустава трајала сат времена. Према подацима Министарства просвете достављеним „Политици”, рад је потпуно обуставило 23,7 одсто школа, у 10,2 процента школа део наставника је штрајковао, док је потпуно нормално, дакле без обуставе, радило 66,1 одсто школа у Србији.
Председник Уније синдиката просветних радника Србије (УСПРС) Добривоје Марјановић, која има чланство у 860 школа, навео је да је више од 700 школа широм земље обуставило рад. А непосредан повод јесу, подсетимо, насиље над наставником средње Техничке школе „9. мај” у Бачкој Паланци, којег је пребио шеснаестогодишњи бивши ученик ове школе, као и напад на професора Треће београдске гимназије, који је тешко повређен покушавајући да раздвоји тучу гимназијалаца на фудбалском турниру у оквиру „Гимназијаде”.
Чланови више просветних синдиката, али и родитељи и ђаци који су им се придружили у циљу подршке у захтевима окупили су се јуче у 12 сати испред Скупштине Србије одакле су прошетали до владе. На челу колоне могли су се видети транспаренти „Докле више”, „Не одустајемо”, „Достојанство, сигурност, личност”, „Рушењем просвете Србија без будућности”, као и заставе репрезентативних синдиката у просвети који су организовали протест. У 14 сати су имали састанак са представницима Министарства просвете на челу са министарком Славицом Ђукић Дејановић.
Просветари су напоменули да су последњи случајеви насиља само врх леденог брега, због чега су јуче и захтевали да се измени Кривични законик и да се напад на наставника сматра кривичним делом. Тај захтев су предали влади.
Окупљенима је јуче прочитан Проглас УСПРС у којем је, између осталог, речено да је „субјективни осећај немоћи присутан код сваког запосленог у школама”. „Ученици не виде смисао и оправданост постојања школе. Наставници не виде смисао труда, који улажу у наставни и васпитни процес. Васпитање се из породице преселило на неко друго место. Школа то, нажалост, није. Образовање је у Србији централизовано и административно уређено. Нарушени су односи свих актера у образовању, деце, родитеља и наставника”, указују из синдиката.
На нивоу друштва, како су напоменули, постоји само привид консензуса да „нам је образовање важно”.
„У стварности нема ни образовања, а ни васпитања већ дуги низ година. Добили смо нове протоколе. Протоколи до ситних корака предвиђају шта и на који начин урадити и како написати у случају насиља или кризне ситуације, које смо нажалост имали пре годину дана. Сви наши напори у школама своде се на вишесатне и учестале састанке Тима за превенцију насиља, Планове појачаног васпитно- дисциплинског рада, изречене мере… и ништа. Све наше приче се завршавају као у лошој бајци, а пријавили смо случај МУП-у или Центру за социјални рад. Ту се бајка завршава. У пракси је важно да школа процедурално и административно уради све што је њој у опису административних делатности и што је привидно названо аутономија школе”, нагласили су из УСПРС-а.
Такође, Мирјана Гашић, портпаролка УСПРС-а, навела је да се насиље у школама неретко заташкава како би се сачувао углед школе, а заправо директора, и да пријава таквих догађаја властима често остаје без ефекта, пренела је Бета.
Портпаролка Синдиката просветних радника „Независност” Весна Војводић Митровић је истакла да „деца расту у друштву ријалитија, гледајући криминалце на националним телевизијама”, а насиље се затим „разлива” у школе.
„Младима се показује да се насиље не кажњава, да је моћ једини успех, а да се до њега долази насиљем. Док се такав систем вредности не размонтира, неће нам бити боље”, упозорила је она.
Кривична пријава против ученика
МУП Србије саопштио је да ће полиција у сарадњи са Одељењем за малолетнике Вишег јавног тужилаштва поднети кривичну пријаву против једног седамнаестогодишњака због сумње да је извршио кривично дело тешка телесна повреда из нехата. Он се сумњичи да је, за време одржавања манифестације „Гимназијада”, задао ударац у главу професору београдске гимназије, наневши му тешке телесне повреде. Такође, Трећа и Десета београдска гимназија предузеће васпитно-дисциплинске мере према ученицима који су учествовали у сукобу током „Гимназијаде”, а где је повређен наставник који је покушао да их раздвоји, саопштило је Министарство просвете, пренели су медији. Нагласили су да ће у овом случају поступати Градска просветна инспекција.
Посебно кажњавање за напад на запослене у образовању
Министарка просвете Славица Ђукић Дејановић и министарка правде Маја Поповић разговарале су јуче у влади са председницима и представницима репрезентативних синдиката у просвети о статусу просветних радника и превенцији и смањењу насиља у школама. Како је саопштило Министарство просвете, на састанку је договорено да се у текст Закона о изменама и допунама Кривичног законика који припрема Радна група Министарства правде уврсти, у циљу повећане кривичноправне заштите просветних радника, посебно кривично дело којим ће се санкционисати напад на запослене у образовању.
Министарка Ђукић Дејановић је истакла значај сарадње са синдикатима. Осудила је сваки облик насиља, сагласила се да треба јачати ауторитет просветних радника и образовни систем чинити безбедним. На састанку је истакнуто да се питање насиља може решити само синхронизовано и у сарадњи свих институција и појединаца у друштву. Захтев за заштиту просветних радника упутили су Синдикат радника у просвети Србије, Синдикат образовања Србије, Унија синдиката просветних радника Србије, Грански синдикат просветних радника Србије „Независност”.
politika