Колико заправо знамо о кафи? Чини нам се да знамо све, али често прочитамо нешто што нам пољуља сазнања о истој. У овом тексту прочитајте шта је то истина о кафи.

Легенда каже да је овчар по имену Калди открио кафу у Етиопији између 300.-800. године н.е. Приметио је да његове козе нису спавале ноћу, пошто би појеле бобице кафе. Однео је бобице у локалну опатију, где је направљена прва серија кафе, бележећи њене ефекте на разбуђивање и размишљање.

Од тада до данас људи су фасцинирани кафом – и с правом је тако. Неки ефекти кафе су чудни и контрадикторни. На много начина кофеин има ефекте на ум веће него што очекујемо и мислимо. Без сумња, пронаћи ћете макар једну чињеницу која ће вас изненадити.

1. Кофеин код већине људи не утиче на сан

Упркос галами која се диже око кафе и спавања, мало је научних доказ који ово поткрепљују. Истраживања показују да је велика већина људи има обичаје у конзумацији кафе, али није компликовано: немојте пити еспрессо у поноћ.
Један од експеримената је подразумевао трајну конзумацију кафе пре спавања. Изненађујуће, кафа није утицала на њихово спавање.

2. Кафа није ‘кривац за све и свашта’

Није у питању само лоше спавање – људи мисле да је кафа лоша за њих. Кофеин се често криви за тегобе попут главобоље, нервозе… Једна од студија је показала плацебо ефекат код испитаника који су сматрали да имају главобоље и друге тегобе од кафе: наиме они су мислили да конзумирају кофеин пре спавања – иако то није био случај. Након студије кривили су кофеин за поновљене тегобе, међутим кофеин то сигурно није био.

3. Кофеин и дремка

Можда није очекивано да неко попије кафу, а онда оде на спавање. У експерименту у којем су уморним и исцрпљеним испитаницима дали 200 мг кофеина (једна или две шољице кафе), а након тога их упутили на спавање, утврђено је да кофеин уради за појединца више него сама дремка, а у комбинацији, ова два су веома добра за продуктивност.
Пробајте да попијете кафу и одспавате 5-15 минута. Чак и они који обично не дремају имаће бенефите од оваквог ритуала.

4. Појачавање одржавања пажње

Већина људи се осећа узбуђеније након кафе, али да ли су мудрији? Одговор је: на неки начин да, али на много начина не. Најјачи позитивни налаз је да кафа појачава пажњу и будност. Ово је врста пажње која је потребна да бисте наставили да радите релативно рутински, а поготово је изражено код неиспаванаих.
Ако говоримо о учењу, памћењу, реакцијама, ствари су мање јасне. Кофеин понекада утиче позитивно на њих, а некада их чини горим. Понекад, нема никакве разлике.
Закључак је да кофеин не ствара велику разлику код захтевнијих задатака.

5. Умереност у конзумацији

Као и све у животу, увек се може претерати са уживањем. Код уноса 200-300 мг кофеина, он има наведене добре ефекте на организам (то је око 3 еспрессо кафа или 2-3 инстант кафе). Више од 500мг уноса, међутим, не доноси побољшање у раду, а људи почињу да осећају негативне ефекте.
Ово ће зависити од навика конзумента и то како се тело и ум навикавају на кафу, као и на било коју другу супстанцу која изазива зависност (шећер, психоактивне супстанце, лекови…).

6. Како да престанете са конзумацијом кафе?

Уколико желите да престанете да пијете кафу, припремите се на симптоме повлачења који ће трајати 12-24х након последње шољице кафе. Након тога, могуће су главобоље, нервоза, умор и анксиозност. Ти симптоми ће пре бити везани за наша очекивања од кофеина, те се они сматрају симптомима одвикавања. Сам престанак конзумације кофеина није штетан како мислите.

7. Добро се осећате

Конзументи кафе често кажу да се од кафе осећају боље, али да се од превише кафе осећају лоше. Средња доза је клуч. Шта се подразумева под средњом дозом зависиће од количине узимања и генетске осетљивости. Уколико родитељи могу да попију троструки еспрессо без последица и њихов потомак који пије кафу ће то моћи.
Такође, генетска преосетљивост на кафу се може превазићи.

8. Кафа ублажава бол

Постоје неке назнаке у истраживањима које указују на то да кафа утиче на смањење бола. Уколико имате главобоље – студије показују да ацетаминофен (парацетамол) са кофеином може обезбедити олакшање. У једној студији се показалао да кофеин лечи главобоље.

9. Кафа и утицај на чула

Кофеин утиче на чула на различите начине. Нпр. показало се да људи боље виде у мраку након шољице кафе, а побољшање између 20%-38%. Кафа утиче на боље распознавање боја. Кафа помаже код игнорисања негативних стимуланса из околине.

10. Кофеин вероватно изазива зависност

Технички, кофеин не изазива зависност због начина на који делује на мозак. Међутим, мали број људи изгледа као да су зависни од кафе. Ипак, уколико упоредио кофеин са супстанцама као што су кокаин или хероин, јасно је да кофеин није адиктиван на тај начин.

 

 

 

 

stetoskop.info

ПОСТАВИ ОДГОВОР

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име