Удружење књижевника Србије данима се оглашава после недавних великих киша које оштетиле седиште писаца у Француској 7 у Београду, тражећи да се оштећене просторије и зграда спасу од пропадања и да се члановима и руководству Удружења које сада ради од куће омогући да се врате на место књижевних трибина и сусрета.

Колико смо могли да видимо, кров зграде се урушава, отпада плафон, зидови су пуни влаге и инсталације дотрајале. Нема интернета, често ни струје, страдали су документација, намештај, рачунари, телефони… Иначе, заједно са УКС и други корисници, и Удружење преводилаца и Српско књижевно друштво годинама већ траже помоћ да се њихово седиште у кући Милана Пироћанца из друге половине 19. века, која дело чувеног архитекте Јована Илкића, заштити од пропадања.

Како корисници зграде кажу, Република Србија је власник, а град Београд корисник и никако не могу да се договоре ко је дужан да одржава здање које је 1945. дато на коришћење писцима. Завод за заштиту споменика културе Београда урадио је пре три године пројекат санације и рестаурације фасаде и крова, тврде, са којим се сагласио и Републички завод, али зашто до обнове није дошло, одговора нема. Секретаријат за стамбене и комуналне послове одговара да су, по Закону о одржавању зграда, корисници сами дружни да здање одржавају, а ни кирија од ресторана одавно не иде на њихов рачун. Средства града и државе за пројекте једва покривају трошкове програма и издаваштва, не остаје ништа за одржавање, тврде сви они.

Након оштрог писма које је упутио медијима, уредника „Књижевних новина” Братислава Милановића замолили смо да за „Политику” објасни став да „постоји отпор према УКС:

„Отпор према Удружењу књижевника Србије се очитује кроз вишегодишње нереаговање надлежних, упркос свим молбама, апелима, достављању документације. Упорно је одбијање да се утврди чија је заиста надлежност и обавеза да одржава зграду, кроз својеврсно правно замешатељство, за шта УКС сасвим сигурно није крив. Сви се намерно оглашавају тобож ненадлежним, иако у изводу из катастра све пише”, одговара.

Председник УКС-а, Милош Јанковић каже: „Ако писци не бране наслеђе на којем су стасали, неће имати ко да га брани. Француска 7 је институција зато што је увек имала глас и став. Умела је да каже оно што је свима потребно да чују. Без увијања и снебивања, на начин на који други не могу и не умеју. Писци су извор силе и снаге у сваком народу. Одузмеш ли народу писце, одузео си им и пут и име и презиме. Француска 7 припада ономе што се зове интегритет народа. Без тог ослонца све је у слободном паду”.

Истим поводом, изјаву за „Политику“ је дала и Гордана Влајић, заменица председника Удружења књижевника Србије:

„Зграда Удружења, иначе културно наслеђе првог реда под трајном заштитом, пропада дуже од четири деценије. И актуелна и претходне управе овог Удружења су се обраћале на више компетентних адреса како би предупредиле управо ово што се ових дана догађа, и то непосредно пред обележавање 120-огодишњице Удружења у којем су столовали Андрић, Црњански, Скерлић, Исидора Секулић… И пред септембарске, 61. по реду Београдске међународне сусрете писаца када нам долазе гости из иностранства. Кофе су свуда, плафон је процурео, фасада из Симине и Француске отпада… Апелујемо на пролазнике да обилазе ову зграду, како би се спречиле повреде услед обрушавања фасаде ”. рекла је.

„Не заборавите, овде се преводи светска књижевност, ово није само социјална установа за писце, већ установа у којој су седела највећа књижевна имена и која има своју културну мисију. Њу многи данас, на жалост, не препознају”, каже председник СКД Ненад Милошевић.

Представници Министарства културе обишли објекат

Министар културе Никола Селаковић разговарао је са председником УКС Милошем Јанковићем о проблемима са којима се Удружење књижевника суочава услед одсуства вишедеценијске бриге о згради у Француској која је споменик културе. Представници Министарства обишли су јуче здање и оценили тренутно стање, да би предложили мере у простору који користе три репрезентативна удружења, како су навели на сајту Министарства културе.

 

 

 

politika

ПОСТАВИ ОДГОВОР

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име